tvnpix tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Młodzi, zdolni i przegrani. Gdzie są polscy mistrzowie Europy?

W niedzielę 30 lat skończy najmłodszy zawodnik drużyny juniorów, która w 2001 roku została mistrzem Europy - Paweł Brożek. Gdzie są dzisiaj piłkarze, którzy na początku wieku ogrywali Hiszpanów?

W 2001 roku mistrzostwa U-18 odbywały się w Finlandii. Były ostatnimi w tej formule, bo do kolejnych dopuszczono już 19-latków. Trenowani przez Michała Globisza Polacy w grupie ograli Hiszpanów - i to 4:1 - zremisowali z Belgią 1:1 i pokonali Duńczyków 3:2. W finale zaledwie ośmiozespołowego turnieju nie dali szans Czechom (3:1). Gdzie są dzisiaj chłopcy z tamtych lat?

Łukasz Nawotczyński, Zawisza Bydgoszcz (I liga), zawieszony
Obrońca
Mecze/gole w Ekstraklasie: 74/1
Mecze/gole za granicą: 0/0
Puchary Europejskie: 4/0
Reprezentacja: 0/0
Największe osiągnięcie: dwa mistrzostwa z Wisłą Kraków
Ostatni mecz w Ekstraklasie: 06.05.2012

Największe rozczarowanie. Zapowiadał się wspaniale. Na mistrzostwach U-18 był niekwestionowaną gwiazdą. Hiszpanom strzelił dwa gole. Przez kilka lat funkcjonował jako "młody perspektywiczny" zawodnik Wisły.  Z każdym rokiem rozczarowywał jednak coraz bardziej. Grywał po kilka meczów w sezonie na wypożyczeniach, ale nie zachwycał i nigdzie nie mógł zagrzać miejsca.  W wieku 22 lat poszedł do drugoligowej Jagiellonii i po trzech sezonach awansował z nią do Ekstraklasy. Rozpoznawalne nazwisko pozwoliło mu zaliczyć jeszcze Koronę i Cracovię, ale grał mało i słabo. Ostatecznie wylądował w Zawiszy Bydgoszcz. 11 kwietnia Komisja Dyscyplinarna ukarała go 8 miesiącami dyskwalifikacji za ustawianie meczów Górnika Polkowice. Ocena tvn24.pl:  1

Łukasz Pachelski, nie gra w piłkę
Napastnik
Mecze/gole w Ekstraklasie: 8/3
Mecze/gole za granicą: 0/0
Puchary Europejskie: 0/0
Reprezentacja: 0/0
Największe osiągnięcie: trzy gole w Ekstraklasie
Ostatni mecz w Ekstraklasie: 13.06.2001

Wszystkie swoje mecze w Ekstraklasie  rozegrał jeszcze jako nastolatek. Zdążył strzelić w lidze trzy gole i zapowiadał się na dobrego napastnika. Po mistrzostwach spuścił jednak z tonu i zaczął się błąkać po niższych ligach. W wieku 22 lat doznał poważnej kontuzji, która ostatecznie zakończyła jego karierę. Od 2006 roku nie gra już zawodowo w piłkę.
 Ocena: 1

Dariusz Zawadzki, Limanovia Limanowa (III liga)
Pomocnik
Mecze/gole w Ekstraklasie: 0/0
Mecze/gole za granicą: 0/0
Puchary Europejskie: 0/0
Reprezentacja: 0/0
Największe osiągnięcie:  -
Ostatni mecz w Ekstraklasie: -

Na mistrzostwach Europy był mózgiem drużyny, która sięgnęła po złoty medal. Imponował doskonałą techniką, dobrym przeglądem pola i znakomitym podaniem. Wtedy wydawało się, że reprezentacja może się w końcu doczekać rozgrywającego z prawdziwego zdarzenia. Zawadzki zawiódł jednak na całej linii. Nie potrafił poradził sobie nie tylko w Wiśle Kraków, ale również  w Arce i ŁKS. Jako jedyny piłkarz mistrzowskiej drużyny nie zagrał nigdy w Ekstraklasie. Niemal całą karierę spędził na jej zapleczu. W wieku 30 lat umiejętności wystarcza mu już tylko na III-ligową Limanovię Limanowa.
 Ocena: 1

Robert Sierant, Energetyk Gryfino (III liga)
Obrońca/Pomocnik
Mecze/gole w Ekstraklasie: 22/1

Mecze/gole za granicą: 0/0
Puchary Europejskie: 0/0
Reprezentacja: 0/0
Największe osiągnięcie: Awans do Ekstraklasy z ŁKS
Ostatni mecz w Ekstraklasie: 30.05.2009

Nigdy nie był wybitnym technikiem. Jako młodzieżowiec górował nad kolegami, bo był duży i silny. To jednak za mało, by zrobić karierę w dorosłej piłce. Sierant niemal całą karierę spędził na zapleczu Ekstraklasy w ŁKS. W Łodzi zaczynał jeszcze jako junior i grał w niej do 28 roku życia. Po drodze  zaliczył tylko krótki epizod w Kolejarzu Stróże. Obecnie występuje w Energetyku Gryfino. 
Ocena: 1

Adrian Napierała, GKS Katowice (I liga)
Obrońca

Mecze/gole w Ekstraklasie: 6/0

Mecze/gole za granicą: 0/0
Puchary Europejskie: 0/0
Reprezentacja: 0/0
Największe osiągnięcie: awans do Ekstraklasy z Jagiellonią
Ostatni mecz w Ekstraklasie: 05.04.2008

Na mistrzostwach jego głównym atutem były atrybuty fizyczne. Tak jak w przypadku Sieranta nie wystarczyły nawet na to, by pograć w Ekstraklasie. Napierała prawie całą karierę spędził na jej zapleczu. Ocena: 1

Karol Piątek, Termalica Bruk-Bet Nieciecza (I liga)
Pomocnik
Mecze/gole w Ekstraklasie: 40/5
Mecze/gole za granicą: 0/0
Puchary Europejskie: 0/0
Reprezentacja: 0/0
Największe osiągnięcie: dwie bramki w derbowym meczu Lechii z Arką
Ostatni mecz w Ekstraklasie: 15.05.2010

Dużej kariery nigdy nie zrobił. Na ekstraklasę był zwyczajnie za słaby. Udało mu się w niej rozegrać  niezły sezon dopiero w wieku 26 lat. W 2010 trafił do Termaliki, gdzie gra do tej pory. 
Ocena:2

Błażej Radler, Energetyk ROW Rybnik (II liga)
Obrońca
Mecze/gole w Ekstraklasie: 107/6
Mecze/gole za granicą: 9/0
Puchary Europejskie: 0/0
Reprezentacja: 0/0
Największe osiągnięcie: Sześć sezonów w Górniku Zabrze
Ostatni mecz w Ekstraklasie: 12.05.2008

Przez kilka lat grał w Górniku Zabrze, ale nigdy nie stał się ważnym zawodnikiem. W 2009 zaliczył epizod w belgijskim Tubize, ale szybko wrócił do Polski. Grywał na zapleczu ekstraklasy, ale skończył w II ligowym ROW Rybnik.
 Ocena: 2

Paweł Kapsa, Olympiakos Leffkosias (Cypr)
Bramkarz
Mecze/gole w Ekstraklasie: 92/0
Mecze/gole za granicą: 5/0
Puchary Europejskie: 1/0
Reprezentacja: 0/0
Największe osiągnięcie: trzy pełne sezony w bramce Lechii Gdańsk
Ostatni mecz w Ekstraklasie: 30.03.2013 (liga cypryjska)

Wielkiej kariery nie zrobił. Między 2001-2004, jako "młody zdolny" bronił w Ekstraklasie w KSZO i w Wiśle Płock. Z tą ostatnią rozegrał swój jedyny mecz w Pucharze UEFA przeciw łotewskiemu FK Ventspils. Potem przez cztery sezony  grał w II lidze. Do Ekstraklasy wrócił w wieku 26 lat z Lechią. Trzy lata później wyjechał na Cypr. Ligi tam nie podbił. Ocena: 3

Łukasz Mierzejewski, HNK Rijeka (Chorwacja)
Pomocnik
Mecze/gole w Ekstraklasie: 162/10
Mecze/gole za granicą: 30/1
Puchary Europejskie: 2/0
Reprezentacja: 5/0

Jako nastolatek grywał końcówki spotkań w Legii Warszawa, ale klub szybko uznał, że nie będzie miał z niego pożytku i oddał go do drugoligowego ŁKS Łódź. Tam na poważnie zaczął grać w piłkę.
Był piłkarzem kadry, o którym po turnieju było najgłośniej - za domniemany gwałt na nieletniej Fince ścigała go policja, również niemiecka. Potem oczyszczono go z zarzutów. Nie ominęły go jednak zarzuty z prokuratury we Wrocławiu. Za słynne już kupienie meczu od Cracovii w barwach Zagłębia Lubin skazano go na trzy lata w zawieszeniu. Stawiał na niego Franciszek Smuda, zabrał na dwa tournee - do Tajlandii i Ameryki Północnej. Wraz z upływem czasu cofał się do tyłu, też na boisku - "Franz" próbował zrobić z niego bocznego obrońcę. Ocena: 3

Mateusz Żytko, Cracovia Kraków (I liga)
Obrońca
Mecze/gole w Ekstraklasie: 105/3
Mecze/gole za granicą: 0/0
Puchary Europejskie: 0/0
Reprezentacja: 0/0
Największe osiągnięcie: 105 meczów w Ekstraklasie
Ostatni mecz w Ekstraklasie: 03.05.2012

Gdy jako osiemnastolatek regularnie wybiegał na boisko Śląska Wrocław wydawało się, że kiedyś reprezentacja może mieć z niego pożytek. Jako "młody zdolny" zdążył jeszcze zaliczyć cały sezon 2004/2005 w Zagłębiu Lubin. Potem musiał się przyzwyczaić do roli rezerwowego. Udział w mistrzostwie w 2007 miał już znikomy. Kolejne trzy lata spędził na boiskach drugiej ligi w Wiśle Płock. Od 2011 jest zawodnikiem Cracovii. Niczym szczególnym się nie wyróżnia.
 Ocena: 3

Łukasz Madej, GKS Bełchatów
Pomocnik
Mecze/gole w Ekstraklasie: 253/28
Mecze/gole za granicą: 6/0
Puchary Europejskie: 5/0
Reprezentacja: 3/0
Największe osiągnięcie: gra w reprezentacji, mistrzostwo ze Śląskiem Wrocław
Ostatni mecz w Ekstraklasie: 13.04.2013
Ostatni mecz w reprezentacji: 14.12.2003

Niemal całą karierę spędził w Ekstraklasie, poza krótkim epizodem w portugalskiej Coimbrze. Grał w ŁKS, Ruchu, Lechu, Górniku Łęczna i w Śląsku. Nigdzie się specjalnie nie wyróżniał. W 2003 roku dostawał nieco na kredyt powołania do kadry, ale od tamtego czasu do poziomu reprezentacyjnego się już nie zbliżył. Obecnie jest zawodnikiem GKS Bełchatów.
 Ocena: 4

Rafał Grzelak, Arka Gdynia (I liga)
Pomocnik
Mecze/gole w Ekstraklasie: 137/8
Mecze/gole za granicą: 98/17
Puchary Europejskie: 4/0
Reprezentacja: 2/0
Największe osiągnięcie: dobry sezon w barwach Boavisty
Ostatni mecz w Ekstraklasie: 28.11.2011
Ostatni mecz w reprezentacji:  07.02.2007

W ekstraklasie debiutował jeszcze jako szesnastolatek. Przed osiemnastymi urodzinami zdążył w niej rozegrać kilkanaście spotkań i na mistrzostwa Europy w 2001 roku jechał już jako doświadczony ligowiec. Nie był gwiazdą, ale jego kariera rozwijała się modelowo. Dobra gra w Lechu i w Pogoni  zaowocowała transferem do portugalskiej Boavisty. Tam zaliczył swój najlepszy sezon w życiu. Zagrał 28 meczów, strzelił pięć bramek i dostał nawet powołanie do dorosłej reprezentacji. Miał dopiero 24 lata i wydawało się, że może jeszcze zrobić karierę. Było już jednak tylko gorzej.  Ostatni przyzwoity sezon zagrał w wieku 26 lat greckiej Skodzie Xanthi. Potem, przez Rumunię wrócił do Polski. Dla żadnego z klubów, w których grał, nie był już ważnym zawodnikiem. Obecnie jest piłkarzem I-ligowej Arki Gdynia.
 Ocena: 5

Wojciech Łobodziński, Miedź Legnica (I liga, zawieszony)
Pomocnik
Mecze/gole w Ekstraklasie: 201/20
Mecze/gole za granicą: 6/0
Puchary Europejskie: 5/0
Reprezentacja: 23/2
Największy sukces: gra na Euro2008
Ostatni mecze w Ekstraklasie: 06.05.2012
Ostatni mecz w reprezentacji: 12.08.2009

Na mistrzostwach zdobył bramkę, która przypieczętowała zwycięstwo w finałowym meczu z Czechami. Potem jego kariera rozwijała się powoli i znów zwrócił na siebie uwagę dopiero w 2004, gdy awansował z Zagłębiem Lubin do Ekstraklasy. Grał nieźle i w 2006 zaczął dostawać  powołania do reprezentacji. Stał się podstawowym zawodnikiem kadry Leo Beenhakkera, zagrał na Euro 2008 i w końcu sięgnęła po niego Wisła Kraków. Rozegrał w niej trzy sezony, ale z klubu odchodził z hukiem w związku z podejrzeniami o ustawianie meczów. Przez blisko rok w ogóle nie grał w piłkę. Odnalazł się w ŁKS, ale szybko przeszedł do pierwszoligowej Miedzi Legnica. W lutym PZPN zawiesił go na pół roku za ustawienie meczów.
 Ocena: 5

Paweł Golański, Korona Kielce (Ekstraklasa)
Obrońca
Mecze/gole w Ekstraklasie: 96/5
Mecze/gole za granicą: 58/2
Puchary Europejskie: 14/0
Reprezentacja: 14/1
Największe osiągnięcie: występy na Euro 2008
Ostatni mecz w Ekstraklasie: 12.04.2013
Ostatni mecz w reprezentacji:  05.09.2009
W Ekstraklasie debiutował dopiero w wieku 22 lat, ale w Koronie Kielce grał na tyle dobrze, że zaczął dostawać powołania od Leo Beenhakkera. W 2007 roku trafił do rumuńskiej Steauy i grał z nią nawet w Lidze Mistrzów, ale wyżej już się nie przebił. Na Euro wystąpił w spotkaniach z Niemcami i z Austrią. Ostatni mecz w kadrze zagrał w 2009 roku. Trzy lata temu wrócił do Kielc. Jest solidnym ligowcem.
 Ocena: 6

Przemysław Kaźmierczak, Śląsk Wrocław
Pomocnik
Mecze/gole w Ekstraklasie: 106/18
Mecze/gole za granicą: 80/11
Puchary Europejskie: 6/3
Reprezentacja: 11/1
Największe osiągnięcie: mistrzostwa z FC Porto i Śląskiem Wrocław
Ostatni mecz w Ekstraklasie: 13.04.2013
Ostatni mecz w reprezentacji:  02.02.2013

Jeden z niewielu, któremu się udało. W Ekstraklasie debiutował późno, bo dopiero w wieku 22 lat. Ale szybko okazało się, że akurat w jego przypadku wzrost i waga, nie są jedynym atutem. W 2006 roku został wypożyczony do Portugalskiej Boavisty  i zagrał tam na tyle dobry sezon, że zgłosiło się po niego wielkie FC Porto. W topowym europejskim klubie się nie przebił i po sezonie został wypożyczony do angielskiego Derby County, a potem  do portugalskiej Vitorii Setubal. Za granicą zostawił po sobie dobre wrażenie, ale kontrakt podpisał w 2010 roku ze Śląskiem Wrocław. Od tamtego czasu jest ważnym elementem drużyny. 
Ocena: 6

Sebastian Mila, Śląsk Wrocław
Pomocnik
Mecze/gole w Ekstraklasie: 200/37
Mecze/gole za granicą: 50/3
Puchary Europejskie: 19/3
Reprezentacja: 30/6
Największy sukces: mistrzostwo ze Śląskiem Wrocław
Ostatni mecz w Ekstraklasie: 13.04.2013
Ostatni mecz w reprezentacji: 29.02.2012
Przypadek szczególny. Miał raptem 21 lat, gdy szalał z Dyskobolią w pucharze UEFA i zapewnił swojemu klubowi awans pięknym golem zdobytym w Manchesterze. Jako cudowne dziecko polskiej piłki stał się etatowym zawodnikiem reprezentacji. Z nadzieją patrzyła na niego cała Polska, bo wydawało się, że szybko podbije europejskie boiska. Gdy odchodził do przeciętnej Austrii Wiedeń wielu narzekało, że to za słaby klub jak na taki talent. Mila za granicą sobie jednak nie poradził. Przeszkodził mu w tym nie tyle brak umiejętności, co wyjątkowa wrażliwość, zakrawająca na infantylność. Próbował jeszcze swoich sił w norweskiej Valerendze, ale odżył dopiero po powrocie do Polski w Śląsku Wrocław. Z czasem stał się liderem drużyny i doprowadził ją do mistrzostwa kraju.
 Ocena: 7

Paweł Brożek, Recreativo de Huelva
Napastnik
Mecze/gole w Ekstraklasie: 198/86
Mecze/gole za granicą: 40/5
Puchary Europejskie: 25/12
Reprezentacja: 36/8
Największe osiągnięcie: osiem mistrzostw z Wisła, dwa tytuły króla strzelców
Ostatni mecz w Ekstraklasie: 22.04.2012 (liga szkocka)
Ostatni mecz w reprezentacji: 16.06.2012

Zachwycał jeszcze jako dziecko. Był gwiazdą wszystkich kolejnych reprezentacji młodzieżowych, począwszy od kadry U-15, i zawsze zdobywał sporo goli. Dlatego w 2001 roku Michał Globisz zdecydował się zabrać go na turniej, choć Brożek był rok młodszy od kolegów. Wielu uważało go za najlepszego zawodnika pokolenia. Zdawał to się potwierdzać w Ekstraklasie. Pierwszą bramką zrobił sobie prezent na 18. urodziny. W wieku 22-lat ustrzelił pierwszego hat-tricka. Trzy lata później był już liderem wielkiej Wisły Kraków i cieszył się z pierwszej korony króla strzelców. W Polsce był gwiazdą. W europejskich pucharach razem z Wisłą zawodził nadzieje kibiców. Dyskusje o tym, kiedy wyjedzie z kraju i ruszy na podbój Europy, stały się jednym z dyżurnych tematów komentatorów. Interesował się nim Anderlecht i Fulham. Dziennikarze pisali też o Borussii, Auxerre i Parmie. Ostatecznie Brożek zdecydował się na wyjazd. W wieku 27 lat podpisał kontrakt z tureckim Trabzonsporem i był to początek jego upadku. W Turcji nie potrafił sobie wywalczyć miejsca w składzie, a gdy już wchodził na boisko to zawodził. Przez dwa sezony zdobył ledwie trzy bramki. Jeszcze gorzej było w Celtiku, do którego został wypożyczony, bo tam nie grał już prawie wcale. Kibice wierzyli, że odblokuje się w drugoligowym hiszpańskim Recreativo, ale nawet tam strzela od wielkiego dzwonu. W sumie, przez ponad dwa lata, strzelił za granicą ledwie 5 goli. W Polsce osiągnął wszystko co mógł, za granicą zawiódł na całej linii. Nie sprawdził się też w reprezentacji. Choć trudno w to uwierzyć zdobył w niej tylko jedną bramkę w meczu o punkty. 
Ocena: 7

Tomasz Kuszczak, Brighton Albion (Anglia, Championship)
Bramkarz
Mecze/gole w Ekstraklasie: 0/0
Mecze/gole za granicą: 81/0
Puchary Europejskie: 11/0
Reprezentacja: 11/0
Największe osiągnięcie: cztery Mistrzostwa w Anglii i Liga Mistrzów z Manchesterem United
Ostatni mecz w Premier League:  14.05.2011
Ostatni mecz w Championship: 16.04.2013
Ostatni mecz w reprezentacji: 14.11.2012

Przez pięć sezonów w ManU głównie grzał ławę, ale gdy trzeba było stanąć między słupkami raczej nie zawodził. Umiejętności nie można mu odmówić. Zdarzały mu się interwencje, o których mówiła cała Anglia. Kiedy ostatecznie przekonał się, że do pierwszego składu się nie przebije, w wieku 29 lat zdecydował się na grę w niższej lidze i udowodnił, że jest jednym z najlepszych polskich bramkarzy. Ocena: 7

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
MN01
MN01

Jako MŁODZI zdolni, jako seniorzy BEZWOLNI. Starzy nie lubia konkurencji, więc ich na pewno eliminowali z pierwszego składu drużyn ligowych.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   MN01
   MN01

   Od dobrego JUNIORA do słabego SENIORA. Powodów jest wiele, m.in. błędy szkoleniowe, sodowa woda i może brak charakteru. Poza tym na pewno byli NISZCZENI przez starszych "kolegów".

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Andrzej Tyran
     Andrzej Tyran

     Sebastian Mila jest starszy o 9 miesięcy od Brożka.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.