tvnpix tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Mistrz ukryty w genach

Mistrz ukryty w genach
Foto: Fakty TVN | Video: Fakty TVN Kod kopania

W jednym z brytyjskich klubów trwają właśnie testy DNA piłkarzy, które być może pozwolą wyłapać tych, których ominą kontuzje, a ich wydolność pozwoli biegać na maksymalnych obrotach przez okrągłe 90 minut. Czy jednak badania genetyczne mogą być wyrocznią dla szefów Manchesteru czy Barcelony?

Na razie badania genetyczne prowadzi anonimowy klub angielskiej Premier League. Jego kierownictwo zleciło sprawdzenie swoim piłkarzom stu genów, które mogą wpływać na wyniki sportowe.

Ma talent (genetyczny)?

- Na pewno wiemy, że geny decydują o sprawności fizycznej człowieka. Na pewno wiemy, że decydują mniej więcej w 50 procentach. I na pewno wiemy, że gdzieś w przyszłości być może takie analizy przydadzą się w przyjmowaniu do klubów - prognozuje profesor Magdalena Fikus, genetyk.

Dzięki temu właściciel klubu będzie mógł podpisywać kontrakty tylko z tymi zawodnikami, którzy dobrze rokują, bo mają geny chroniące przed kontuzjami i szybkim zmęczeniem organizmu.

Geny to nie wszystko

Jak na razie brytyjski klub, który zarządził przeprowadzenie testów, należy do wyjątków. Wątpliwości co do przydatności badań genetycznych dają przykłady z futbolowego świecznika. Lionel Messi, gwiazdor Barcelony i reprezentacji Argentyny, w wieku dojrzewania chorował na ciężką chorobę kości, przez co przestał rosnąć. Jak potoczyłaby się jego piłkarska kariera, gdyby wówczas przeprowadzono na nim badania genetyczne?

Polski eksperyment

W Polsce sprawdzanie genów proponuje klubom i zawodnikom Polski Instytut Sportu. Na razie w ofercie jest badanie dwóch genów - odpowiedzialnych za wytrzymałość i szybkość.

To niewiele jak na cały ludzki genom, który składa się z dwudziestu pięciu tysięcy genów, jednak to na razie wyłącznie eksperyment. Za to czy zawodnik jest szybki i wytrzymały odpowiadają nie tylko dwa badane geny, ale setki, jeżeli nie tysiące genów i zawartych w nich białek. Nie wszystkie jeszcze są opisane przez naukę.

twis/tr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.