tvnpix tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Metro może nie dojechać na Euro 2012

Metro może nie dojechać na Euro 2012
Foto: TVN24 Warszawa raczej nie zdąży z budową drugiej linii metra na Euro 2012?

Warszawa może nie zdążyć z budową drugiej linii metra na Euro 2012. Według raportu o stanie przygotowań Polski do tej imprezy przygotowanego przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR, inwestycja ma zostać otwarta na 2 miesiące przed meczem inauguracyjnym na Stadionie Narodowym. Jednak przy założeniu, że nie będzie protestów podczas przetargów oraz opóźnień technologicznych. A to jest raczej nie do uniknięcia.

Zespół kierowany przez posła Janusza Piechocińskiego, z sejmowej komisji infrastruktury, krytykuje przede wszystkim stan przygotowań do Euro 2012 w Polskich Kolejach Państwowych, a także zwraca uwagę na problemy we współpracy PKP z innymi jednostkami administracji. Wątpliwości budzi przede wszystkim kwestia przebudowa dworca PKP Warszawa Wschodnia i jego połączenie z planowaną stacją metra Stadion.

Problemy z tunelem pod dnem Wisły

Podobne problemy związane są z budową tunelu łączącego stację metra Dworzec Gdański z mającym zostać zmodernizowanym dworcem kolejowym. Już teraz wątpliwe jest zdążenie z budową drugiej linii metra, od Ronda Daszyńskiego do Dworca Wileńskiego w Warszawie, po przesunięciu terminów podpisania umowy z wykonawcą. - Na budowę pozostanie 2,5 roku. Byłoby to możliwe przy założeniu prac na trzy zmiany każdego dnia. W centrum miasta należy to wykluczyć. Nie bierze się pod uwagę, iż drążenie tuneli może być wydłużone przez trudne do przewidzenia w projektach przeszkody (kable, rury, geologia), zwłaszcza przy pracach w trudnych warunkach jak dno Wisły i Skarpa wiślana.

Zamiast podziemnego, lepsze metro nadziemne

Eksperci proponują aby usprawnić transport kolejowy na istniejącej sieci na terenie miasta. Należy wyremontować dworce i przystanki, zmodernizować tory i kupić nowe wagony. W ten sposób, szybciej i taniej, mogłaby powstać sieć metra nadziemnego.

18 kwietnia mija dokładnie rok pod przyznania Polsce i Ukrainie praw do organizacji Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 r.

Przeczytaj raport o stanie przygotowań Polski do Euro 2012

Władze Warszawy twierdzą jednak, że miasto zdąży z przygotowaniami do imprezy. Jak twierdzą przedstawiciele Ratusza na Euro 2012 Warszawa będzie miała wystarczająco wydajny system komunikacyjny, aby obsłużyć Stadion i miejsca dla kibiców, lotniska i odpowiednią ilość pokoi hotelowych.

nord

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.