tvnpix tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Jak Lato kasuje 50 tys. złotych?

Szczere wyznanie Grzegorza Laty - "50 tysięcy brutto bez dodatków" - wywołało lawinę komentarzy widzów i internautów. Jeden z nich przesłał nawet kopię zawiadomienia do prokuratora generalnego o możliwości popełnienia przestępstwa przez Latę, który - jego zdaniem - jako prezes stowarzyszenia, powinien pracować za uścisk ręki i "dziękuję". Czy rzeczywiście tak jest? Sprawdziliśmy.

GRZEGORZ LATO PRZED SEJMOWĄ KOMISJĄ SPORTU - ZOBACZ

W piątek prezes zdementował doniesienia, że zarabia 170 tys. złotych. Przyznał (trzeba wierzyć mu na słowo, bo umowa jest tajemnicą, jak usłyszeliśmy w PZPN), że jest to "50 tysięcy brutto bez dodatków". Miesięcznie.

"Pochylam się w głębokim bólu nad ciężkim losem pana Laty. 50 tys. zł brutto co miesiąc, to faktycznie mało. Za mało za robienie wiochy na całym świecie - pisze internauta Andrzej. - Super to powiedział p. Lato. On zarabia tylko 50 tysięcy miesięcznie, a działacze na najniższych szczeblach, którzy odwalają całą czarną robotę, pracują społecznie albo za najniższe krajowe. Nikt na górze nie interesuje się, w jakich warunkach pracują ci ludzie - dodał "działacz z podokręgu".

Jeden z internautów przesłał do nas kopię zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez Grzegorza Latę. To, że w ogóle zarabia, jego zdaniem "stanowi naruszenie Ustawy z dn. 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2001 r., Nr 79, poz. 855 z późn. zm.), art. 2 ust. 3". Zajrzeliśmy do niej i wspomniany artykuł brzmi: "Stowarzyszenie opiera swoją działalność na pracy społecznej członków; do prowadzenia swych spraw może zatrudniać pracowników".

A PZPN to właśnie stowarzyszenie. Jak każde, ma swój zarząd. Jego członkiem jest prezes, czyli piastujący to stanowisko od 2008 roku - Lato.

"Listka" bije na głowę

Kim jest więc Lato - członkiem PZPN pracującym społecznie czy pracownikiem prowadzącym sprawy związku? Członkiem stowarzyszenia nie jest w ogóle, bo tymi, według statutu PZPN, są zrzeszeni w klubach i okręgowych związkach. Pracownikiem, czyli osobą za pracę dostającą pieniądze, być może, ale pod jednym warunkiem.

Lato, ponieważ wchodzi w skład zarządu stowarzyszenia, nie może brać pieniędzy za działalność określoną w statucie (czyli mówiąc w skrócie: reprezentuję, zwołuję, przewodniczę i informuję). Zarabia więc, wykonując obowiązki wpisane do umowy. Za co zatem bierze te 50 tys. zł?

Ze źródła zbliżonego do PZPN udało nam się dowiedzieć, że Lato dostaje pensję m.in. za zawieranie umów sponsorskich i znajdowanie sponsorów, organizację dystrybucji biletów czy sprzedaży praw do wizerunku reprezentacji.

Czy prezes związku ma tzw. "etat" czy kontrakt menadżerski? Rzeczniczka PZPN Agnieszka Olejkowska powiedziała nam, że to tajemnica. Michał Listkiewicz, poprzedni prezes PZPN, w rozmowie z nami wyjaśnił, że on miał po prostu etat. Lato zarabia jednak dużo więcej od poprzednika, bo "Listek" ze związkowej kasy pobierał "tylko" około 14. tys. złotych.

Była burza, ale przeszło

- Wszystko jest legalne - tak o umowie Laty mówi tvn24.pl jeden z oponentów prezesa z zarządu, Jacek Masiota. Jednak szczegółów umowy o pracę prezesa nie pamięta. Przypomina sobie tylko, że gdy w zarządzie (to jego kompetencja) głosowano nad wysokością pensji Laty, "dyskusja była burzliwa".

Gdyby PZPN chciał pójść za głosami sprzeciwu internautów, 17 członków zarządu znowu musiałoby zająć stanowisko. Masiota dodaje, że Lato jest pracownikiem i ma podpisaną umowę o pracę. Jak dodał praktyka (również prawna) skłania się ku płaceniu prezesom stowarzyszeń.

Obniżyć pensję Lacie może więc zarząd, a stracić ją może, gdy... Walne Zgromadzenie odwoła go z funkcji lub zastąpi kimś innym. Na fali wypowiedzi prezesa, na pomysł zmian w portfelu Laty wpadli posłowie Solidarnej Polski. Chcą pięciokrotnego obniżenia pensji prezesa, do 12 tys. zł miesięcznie. Zaoszczędzone pieniądze "ziobryści" chcą przeznaczać na pokrycie kosztów szkolenia młodzieży. Nie precyzują jednak o jakie szkolenia (piłkarzy?) chodzi. Wniosek chcą rozesłać do Okręgowych Związków Piłki Nożnej.

OD KRÓLA STRZELCÓW DO KRÓLA ZWIĄZKU - ZOBACZ SYLWETKĘ PREZESA PZPN

kcz/iga/m

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.