tvnpix tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Co robił Kręcina przez 12 lat? "Utrzymywał" i "przestrzegał"

Na nadzwyczajnym posiedzeniu zarząd PZPN odwołał Zdzisława Kręcinę. Za co tak naprawdę sekretarz generalny brał pensję przez ostatnie 12 lat?

Zdzisław Kręcina zapewne ciągle byłby sekretarzem generalnym, gdy nie piątkowe Walne Zgromadzenie PZPN, na którym ujawniono taśmy mające sugerować, że jest zamieszany w korupcję przy przetargu na budowę nowej siedziby związku.

TAŚMY PZPN - POSŁUCHAJ

Kręcina został sekretarzem PZPN w 1999 roku. Zastąpił Michała Listkiewicza, który wskoczył na stołek prezesa. Jak w 2011 roku podawały tabloidy, za miesiąc pracy dostawał 37,5 tysiąca złotych. Co więc takiego robił Kręcina, by zapracować na taką pensję?

Zbrojna ręka

Podstawowa funkcja Kręciny i jego poprzedników to prowadzenie Biura PZPN, czyli zaplecza administracyjnego Związku. Kręcina miał jednak wstęp do dużo szerszych kręgów, bo jak czytamy w statucie "Sekretarz Generalny uczestniczy w posiedzeniach Zarządu z głosem doradczym. Ma także prawo brać udział w pracach wszystkich Wydziałów i Komisji PZPN". Niewyluczone, że z takie głosu skorzystał w piątek proponując - jak dowiedział się tvn24.pl - głosowanie nad własnym losem.

Dokładne obowiązki sekretarza określa Artykuł 61. statutu PZPN. To władza wykonawcza związku: "odpowiada za wykonywanie uchwał i decyzji Zarządu oraz Komisji d.s. Nagłych PZPN". Oznacza to, że to Kręcina wielokrotnie składał podpis na kluczowych dokumentach jak np. degradacja klubu z ligi.

Ostatnie dwa punkty na liście obowiązków Kręciny są najciekawsze. Po pierwsze sekretarz generalny miał za zadanie "utrzymywanie kontaktów między PZPN a międzynarodowymi organizacjami piłkarskimi i Związkami Krajowymi". Kręcina zwiedzał więc Ukrainę razem z Platinim i Latą, a potem leciał pamiętnym lotem z Wrocławia.

Po drugie miał odpowiadać za "przestrzeganie regulaminów i innych przepisów FIFA oraz UEFA".

Organizator

Poza tym sekretarz generalny pełni funkcję swoistej sekretarki. To jemu zgłaszane są zmiany w strukturze delegatów na zjazdy czy kandydaci na prezesa. To on organizuje porządek Walnego Zgromadzenia.

Wreszcie ma wpływ na sędziów, bo jak czytamy w artykule 59 "Kolegium Sędziów organizuje sprawy sędziowskie w ramach Związku, we współpracy z Sekretarzem Generalnym".

kcz//bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.