tvnpix tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

13 proc. polskich sportowców pali. Najwięcej ciężarowców i piłkarzy ręcznych

13 proc. polskich sportowców pali. Najwięcej ciężarowców i piłkarzy ręcznych
Foto: tvn24, sxc.hu Idą w parze?

12-13 procent polskich sportowców pali papierosy, wynika z zaprezentowanego w sobotę raportu warszawskiego laboratorium antydopingowego. Ośrodek pracujący pod egidą Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) stwierdził, że najczęściej są to ciężarowcy, zapaśnicy i szczypiorniści. Palą tuż przed startem albo nawet w trakcie samych zawodów.

Przedstawiciele warszawskiego laboratorium działającego przy Instytucie Sportu zaprezentowali ciekawe wyniki badań dotyczące stosowania nikotyny przez rodzimych sportowców.

Tyle zastosowań...

Anna Jarek z zakładu badań antydopingowych podkreśla, że sportowcy sięgają po nikotynę z wielu powodów.

- Przede wszystkim działa ona relaksująco i stymulująco, powoduje obniżeniu poziomu stresu, przyspiesza czas reakcji, poprawia wzrost czujności, poprawia koncentrację, redukuje masę ciała - mówiła w trakcie kongresu naukowego w Poznaniu.

Poinformowała przy tym, że od tego roku WADA uwzględniła nikotynę w swoim programie monitorującym, "aby sprawdzić czy sportowcy jej nie nadużywają i czy nie jest ona stosowana jako środek stymulujący".

Najsilniejsi lubią najbardziej

Warszawskie laboratorium, posiadające akredytację WADA, w latach 2008-2010 przebadało każdego roku ok. 2500 sportowców. Obecność nikotyny zaobserwowano u 12-13 procent zawodników.

Sportowcy sięgający po nikotynę robią to najczęściej krótko przed startem lub nawet w trakcie samych zawodów.

Anna Jarek, warszawskie laboratorium antydopingowe

- Statystycznie okazało się, że sportowcy sięgający najczęściej po nikotynę to przedstawiciele dyscyplin kontaktowych i siłowych, jak podnoszenie ciężarów, piłka ręczna czy zapasy. Znacznie rzadziej występowała ona u zawodników uprawiających dyscypliny szybkościowe i wytrzymałościowe - kolarstwo, kajakarstwo, wioślarstwo czy pływanie. Sportowcy sięgający po nikotynę robią to najczęściej krótko przed startem lub nawet w trakcie samych zawodów - podkreśliła Jarek.

Niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości nikotyna zostanie umieszczona na liście zabronionych preparatów. Tym bardziej, że można dokładnie zmierzyć obecność nikotyny w próbce i na tej podstawie ocenić czy ktoś jest czynnym palaczem, czy tylko biernym. Problemem jest jednak to, że nikotyna to nie tylko papierosy, cygara, fajki, ale jest ona obecna w różnego rodzaju tabletkach, gumach do życia, sprayach do nosa i plastrach.

- W sportach takich jak rugby czy hokej na lodzie, w krajach Europy Zachodniej bardzo popularne jest zażywanie nikotyny właśnie w postaci różnych preparatów - podsumował jeden z autorów raportu "Stosowanie nikotyny przez sportowców w Polsce" - dr Andrzej Pokrywka.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
sceptyk1944

13 proc. polskich sportowców pali

Jadwiga Jędrzejowska też paliła, i to bardzo dużo. A szło jej znacznie lepiej od współczesnych polskich mięczaków sportowych. Nawet bez trenerów, obozów kondycyjnych, dożywiania, pieszczot masażystów, itp...

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.