Nie ma mocnych na Polaków. Drużyna obroniła tytuł

Polscy żużlowcy triumfowali w Drużynowym Pucharze Świata, zawody w Lesznie wygrali bardzo pewnie. Powtórzyli sukces sprzed roku, kiedy rywalizowali w Manchesterze.

Biało-Czerwoni, prowadzeni przez trenera Marka Cieślaka, w DPŚ górą byli po raz ósmy.

Rywale stracili szanse

Patryk Dudek, Maciej Janowski, Piotr Pawlicki i Bartosz Zmarzlik zwycięstwo zapewnili sobie po 18 z 20 wyścigów, gdy rywale stracili szanse na ich dogonienie.

Drugie miejsce zapewnili sobie Szwedzi. Trzeci byli Rosjanie, czwarci Brytyjczycy.

Polacy prowadzili od pierwszego biegu turnieju. Wygrali 12 wyścigów, zdobywając 50 punktów. Szwedzi uzbierali 42, Rosjanie 18, Brytyjczycy 15.

Po zawodach na stadionie rozpoczęło się świętowanie, nikt nie opuszczał trybun.

Bez słabych punktów

Leszno po raz trzeci w historii okazało się szczęśliwe. Tym razem zwycięstwo było jasne po 18. wyścigu, w którym Maciej Janowski pokonał Szweda Andreasa Jonssona.

Polacy znowu najlepsi na świecie

Rosjanie i Anglicy tylko sporadycznie włączali się do walki o czołowe lokaty, głównie wtedy, gdy pod taśmą stawali Emil Sajfutdinow czy Chris Harris. Pozostali zawodnicy zwykle stanowili tło dla pojedynków polsko-szwedzkich.

W zespole Biało-Czerwonych nie było słabych punktów. Żaden z reprezentantów nie zawiódł. Nie licząc jednego zera Dudka, już po rozstrzygnięciu kwestii tytułu mistrza świata, pozostali zawodnicy przyjeżdżali na pierwszej lub drugiej pozycji.

Do ostatniego biegu trwała walka o brąz. Rosjanie w decydującym starciu postawili na zawodnika miejscowej Fogo Unii - Sajfutdinowa, który musiał z czwartej pozycji gonić rywala, ale ostatecznie dał ekipie dwa punkty.

Źródło: Tomasz Wojtasik/PAP Po torze pędzi Maciej Janowski