DelPo złamany. Nadal w 23. finale Wielkiego Szlema

Zaczął źle, ale później zupełnie odmienił losy meczu i ma 23. już finał turnieju wielkoszlemowego. Rafael Nadal pokonał Juana Martina del Potro 4:6, 6:0, 6:3, 6:2 i w decydującym meczu US Open zmierzy się z Kevinem Andersonem.

Zawodnik z RPA we wcześniejszym półfinale wygrał z Hiszpanem Pablo Carreno Bustą 4:6, 7:5, 6:3, 6:4. Dla 32. tenisisty światowego rankingu będzie to debiut w finale Wielkiego Szlema.

Przebudził się

Temperatura drugiego meczu 1/2 finału, zarówno na korcie, jak i na trybunach, była nieporównywalnie większa niż podczas spotkania Andersona z Carreno Bustą. Nadal i del Potro od pierwszych wymian sprawiali wrażenie, że w każde uderzenie wkładają maksimum siły, a każdy punkt może decydować o końcowym rozstrzygnięciu. Nic zatem dziwnego, że kibice wielokrotnie podrywali się z miejsc, a z reakcjami nie byli w stanie wytrzymać do końca akcji.

Pierwszy set padł łupem Argentyńczyka, ale od drugiego Nadal grał już na poziomie nieosiągalnym aktualnie dla żadnego innego gracza na świecie. To przyniosło efekt i ostatecznie bardzo przekonujące zwycięstwo.

Czwarte podejście

31-letni Nadal, najwyżej rozstawiony i lider światowego rankingu, na kortach Flushing Meadows był najlepszy w 2010 oraz 2013 roku, a w 2011 przegrał decydujący mecz z Serbem Novakiem Djokovicem. Łącznie ma w dorobku 15 tytułów wielkoszlemowych.

Del Potro, który 23 września skończy 29 lat, miał trudniejszą drogę do półfinału. Mimo choroby i 0:2 w setach wyeliminował Austriaka Dominica Thiema w 1/8 finału, a w ćwierćfinale pokonała Szwajcara Rogera Federera. Nawiązał tym samym do sukcesu z 2009 roku, kiedy w US Open nie znalazł pogromcy. Wówczas w półfinale wygrał z Nadalem, a w finale z zawodnikiem z Bazylei.

W piątek zmierzyli się po raz 14. i było to dziewiąte zwycięstwo Hiszpana.