0:11. Katastrofa polskiego hokeja

Polska przegrała w Kijowie z Austrią 0:11 w swoim ostatnim występie w mistrzostwach świata Dywizji 1A w hokeju na lodzie. Biało-Czerwoni zajęli czwarte miejsce i o awansie do elity nie ma mowy.

Przed ostatnią kolejką spotkań Polacy mieli nawet teoretyczne szanse na awans. Musieli pokonać Austriaków i liczyć na porażkę Kazachstanu lub Korei Południowej. Biało-Czerwoni nie zdołali jednak wykonać swojego zadania, a piątkowa klęska jest największą od 1989 roku, kiedy w mistrzostwach świata w Sztokholmie przegrali z Czechosłowacją 0:15.

Wynik już w drugiej minucie otworzył Martin Ulmer, a w pierwszej tercji na listę strzelców wpisali się jeszcze Brian Lebler i Fabio Hofer. W przerwie trener Jacek Pachta zdecydował się na zmianę bramkarza. Przemysława Odrobnego zastąpił Rafał Radziszewski.

Polacy drugą część zaczęli dobrze, atakowali, ale po jej ośmiu minutach Austriacy znów przejęli inicjatywę i zdobyli kolejne cztery bramki. Dwie były dziełem Konstantina Komarka, a po jednej dołożyli Thomas Raffl oraz Lukas Haudum.

0:3, 0:4 i 0:4

W ostatniej tercji rywale przypieczętowali awans do elity, kontynuując festiwal strzelecki. Hat-tricka skompletował Ulmer, z drugiego gola cieszył się Haudum, a Radziszewskiego pokonał też Steven Strong.

Wcześniej reprezentacja Polski w Kijowie przegrała z Koreą 2:4 i Kazachstanem po dogrywce 0:1, a pokonać zdołała Ukrainę 2:1 i Węgry 2:0.

Do elity oprócz Austrii prawdopodobnie awansuje też Korea, która w wieczornym meczu musi pokonać zdegradowaną już Ukrainę. Jeśli jednak Azjaci zawiodą, to w najwyższej klasie rozgrywkowej w przyszłym roku zagra Kazachstan.

Polska - Austria 0:11 (0:3, 0:4, 0:4)