Polki bezlitosne dla kolejnych rywalek. Pogrom i awans do Final Four

Polskie siatkarki nie zwalniają tempa. W kolejnym meczu cyklu World Grand Prix drugiej dywizji Biało-Czerwone pokonały w południowokoreańskim Suwonie Kazachstan 3:0 i zapewniły sobie awans do turnieju finałowego.

Biało-Czerwone poważnie potraktowały rywalki, które w tegorocznej edycji WGP wygrały tylko jedno spotkanie. W pierwszym secie, po pierwszej przerwie technicznej, włączyły drugi bieg, a kopalnią punktów okazały się trudne serwisy.

Przegrywały, ale podniosły się

Mimo że reprezentacja Kazachstanu nie ustępowała warunkami fizycznymi, to przewaga w bloku po polskiej stronie była wyraźna. Niezawodna była Agnieszka Kąkolewska, która kilkakrotnie zatrzymała rywalki i do tego skutecznie prezentowała się w ataku.

Trener Jacek Nawrocki w tym spotkaniu nie postawił na żelazną szóstkę, która zaczynała niemal każdy mecz WGP. W miejsce Martyny Grajber w wyjściowym ustawieniu pojawiła się Roksana Brzóska, a na pozycji libero Agatę Witkowską zastąpiła Aleksandra Krzos. Zmienniczki nie zawiodły, a duży udział w zwycięstwie miała Brzóska, która dobrze spisywała się w przyjęciu i na zagrywce.

Tylko druga partia była zacięta i wydawało się, że rywalki wyrównają stan meczu. Po kilku udanych akcjach na środku siatki Ałły Bogdaszkiny Kazachstan wygrywał 16:12. Polki szybko jednak zniwelowały straty, wykorzystując przede wszystkim błędy przeciwniczek. Po asie serwisowym Brzóski Biało-Czerwone objęły prowadzenie (19:18), którego nie oddały już do końca partii. Ostatni set miał jednostronny przebieg, dominacja Polek była wyraźna w każdym elemencie.

Kończą z Koreą

Było to ich siódme zwycięstwo w tegorocznych rozgrywkach. W ostatnim spotkaniu w niedzielę Biało-Czerwone, które w piątek bez straty seta wygrały z Kolumbią, zmierzą się z Koreą Południową. To spotkanie zadecyduje, który z zespołów zajmie pierwsze miejsce po rundzie zasadniczej w klasyfikacji WGP.

Sobotnią wygraną Polki zapewniły sobie turnieju finałowego, który rozegrany zostanie w dniach 29-30 lipca w Ostrawie.

Polska - Kazachstan 3:0 (25:12, 25:21, 25:14)

Polska: Joanna Wołosz, Agnieszka Kąkolewska, Zuzanna Efimienko-Młotkowska, Roksana Brzóska, Malwina Smarzek, Berenika Tomsia, Aleksandra Krzos (libero) – Monika Bociek, Marlena Pleśnierowicz, Martyna Grajber, Patrycja Polak.

Kazachstan: Natalia Akiłowa, Ałła Bogdaszkina, Antonina Rubcowa, Katerina Tatko, Radmiła Beresniewa, Jekaterina Żdanowa, Tatiana Fendrikowa (libero) – Diana Kempa, Alija Bbatkuldina, Inna Jakowlewa, Irina Kenżebajewa.