tvnpix tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Stephane Antiga nie jest już trenerem reprezentacji

Video: Press Focus/x-news

Stephane Antiga został zwolniony z funkcji selekcjonera reprezentacji Polski. Decyzja zapadła na posiedzeniu zarządu Polskiego Związku Piłki Siatkowej (PZPS). Prezes Jacek Kasprzyk poinformował, że obowiązujący do końca roku kontrakt Francuza nie zostanie przedłużony.

Na decyzję zarządu Antiga oczekiwał razem z... dziennikarzami w korytarzu. Ok. godz. 13 został poproszony do środka. Rozmawiał z działaczami prawie przez godzinę. Nie chciał komentować tego, co się wydarzyło, i poprosił o jeszcze chwilę cierpliwości.

- Z bólem, ale zdecydowaliśmy, że Stephane zostaje trenerem tylko do 31 grudnia. Zarząd postanowił, że nie przedłużamy kontraktu o kolejne lata. Argumenty: Przede wszystkim drużyna potrzebuje nowego impulsu, tak mi się wydaje. Szacunek dla Stephane'a za wszystko co zrobił – zdobycie mistrzostwa, wprowadzenie dużej liczby nowych zawodników. To nie jest kwestia tego, że źle pracował. Pewien okres dobiegł końca, nowy rozdział chcemy otworzyć - powiedział szef PZPS.

Raport nie pomógł

O tym, że los francuskiego szkoleniowca jest przesądzony, media spekulowały już od dłuższego czasu. Antidze, który objął kadrę w 2014 r., będąc jeszcze aktywnym zawodnikiem, nie pomógł nawet sumiennie przygotowany raport, w którym przeanalizował on nieudany występ swoich podopiecznych na sierpniowych igrzyskach w Rio de Janeiro oraz przedstawił plan rozwoju drużyny na kolejne lata.

Biało-Czerwoni do Brazylii, jak sami podkreślali, pojechali po medal, jednak swój udział zakończyli na ćwierćfinale, po porażce z USA 0:3. Słabe występy w Lidze Światowej i w turnieju olimpijskim w głównej mierze zadecydowały o tym, że nie zostanie przedłużony kończący się 31 grudnia kontrakt z Antigą.

Jeden sukces

Francuz został trenerem kadry po Włochu Andrei Anastasim. Stworzył szkoleniowy duet ze znacznie bardziej doświadczonym Philippe'em Blainem, który formalnie był jego asystentem. Zaledwie parę miesięcy później zdobył z Polską pierwszy od 40 lat złoty medal mistrzostw świata.

To jednak jego jedyny sukces. Wprawdzie wywalczył jeszcze trzecie miejsce w Pucharze Świata 2015, ale nie dało to przepustki na igrzyska i trzeba było o nią walczyć w dodatkowym turnieju kwalifikacyjnym.

W sumie Antiga prowadził polską drużynę w 100 meczach, z których 68 zakończyło się jej zwycięstwami.

Oglądaj
22.09.2014 | Złoty trener Stephane Antiga. Kim jest ojciec sukcesu polskich siatkarzy?
Wideo: Fakty TVN 22.09.2014 | Złoty trener Stephane Antiga. Kim jest ojciec sukcesu polskich siatkarzy?

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka
Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.