Zacięta walka, ważne zwycięstwo. Polacy zagrają o ćwierćfinał

Polacy byli zdecydowanym faworytem spotkania z Estonią i wywiązali się z zadania bez zarzutu. W swoim trzecim meczu mistrzostw Europy wygrali w Gdańsku 3:0 i kończą fazę grupową na drugim miejscu. Teraz czeka ich baraż o udział w ćwierćfinale.

Już przed tym spotkaniem wiadomo było, że Polacy uzyskają awans do kolejnej fazy turnieju. Jedyną niewiadomą było z którego miejsca wyjdą z grupy. Stawką była druga lokata. Miało to znaczenie o tyle, że gra toczyła się o to, kto będzie rywalem Polaków w barażu o ćwierćfinał - druga w grupie C Bułgaria, czy trzecia Słowenia.

Nasza reprezentacja z poniedziałkowym rywalem poradziła sobie bardzo dobrze i teraz zmierzy się ze Słowenią. Ale po kolei.

Głównie na prowadzeniu

Polacy już na pierwszą przerwę techniczną schodzili z dwupunktowym prowadzeniem. To pozwoliło im grać bardzo spokojnie. Różnica między oboma ekipami oscylowała w granicach 2-4 punktów na przestrzeni całego seta. Zwycięstwo w tej partii ani przez moment nie było zagrożone. Skończyło się 25:21.

Drugi set dla Polaków zaczął się równie znakomicie, jak zakończył pierwszy. Asem popisał się Fabian Drzyzga i nasza ekipa znów rozpoczęła od prowadzenia. Później do przewagi dorzuciła kolejne dwa punkty i Estończycy musieli gonić. Udało im się i na tablicy widniał wynik 9:9.

Teraz rozpoczął się festiwal zepsutych zagrywek z jednej i z drugiej strony, dlatego wynik ciągle był remisowy. W końcu to Polacy przełamali impas - dwa punktowe bloki Bartłomieja Lemańskiego sprawiły, że do końcówki to nasi przystępowali w uprzywilejowanej sytuacji (20:18). Chwilę później nie dogadali się Grzegorz Łomacz z Michałem Kubiakiem i znów było równo. W decydujących momentach więcej zimnej krwi i doświadczenia mieli Polacy - seta wygrali 26:24. Ostatni punkt asem serwisowym zapewnił Mateusz Bieniek.

Źródło: PAP / Adam Warżawa Polacy skutecznie grali w bloku

Trudny początek

Trzeci set rozpoczął się od trzech prostych błędów Polaków. Było dotknięcie siatki, były autowe ataki. Biało-Czerwoni zgubili swój dobry rytm i zrobiło się 7:11. Szczęśliwie ich przestój nie trwał długo, pojawił się kontry, bloki i po kilku minutach było już 13:13. Później Estończycy ponownie odskoczyli na dwa punkty, ale szala zwycięstwa w trzecim secie ciągle się ważyła. Końcówka - po raz kolejny - należała do naszych. Błyszczeli środkowi Bieniek i Lemański - pierwszy wygrał ważną piłkę na siatce, drugi posłał asa. Mecz zakończył się zepsutą zagrywką rywali. Polska - Estonia 3:0, ale łatwo nie było.

"Polską" grupę wygrała Serbia z kompletem zwycięstw, z trzeciego miejsca do barażu zakwalifikowali się Finowie.

Swój baraż przeciwko Słowenii Polacy zagrają w środę w Krakowie. Jeśli go wygrają w 1/4 finału czekać już będzie reprezentacja Rosji.

Polska - Estonia 3:0 (25:21, 26:24, 25:22)