Młodzi Polacy mistrzami świata. Wielki pogrom w finale

Miało być złoto i jest złoto. Młodzi polscy siatkarze są najlepsi na świecie. Tytuł wywalczyli w wielkim stylu, na turnieju w Czechach nie przegrali z nikim. W wielkim finale gładko - 3:0 - pokonali w godzinę Kubę. To trzecie złoto dla Polski w historii juniorskiego mundialu.

Drużynę młodzieżową U-21 prowadzi trener Sebastian Pawlik. Dysponuje zawodnikami grającymi z powodzeniem w polskiej ekstraklasie. Jej kapitanem jest Jakub Kochanowski, który zasmakował już występu w pierwszej reprezentacji. Ich świetna postawa nie powinna  dziwić, ponieważ w swojej kategorii wiekowej nie przegrali od ponad dwóch lat, a w niedzielę odnieśli 48. zwycięstwo z rzędu.

Wielki styl

Polacy chórem zapowiadali, że do Czech jadą po złoto. Nie przesadzali. Przez turniej szli jak burza. W półfinale pokonali najbardziej utytułowaną w historii Brazylię, z Kubą bez straty seta wygrali już w drugiej fazie. W spotkaniu o złoto też nie mieli litości. Zagrali popisowo.

Mecz w Brnie był wyrównany momentami. Kubańczycy prowadzili zaledwie chwilę - na początku pierwszego seta, gdy kilka razy zatrzymali nas na bloku. Polaków tylko to podrażniło. Szybko doprowadzili do wyrównania, potem odjechali na kilka punktów.

Koncert trwał przez całą drugą partię. W niej Kubańczycy dosadnie przekonali się o mocy Biało-Czerwonych. Rozpędzony walec pozwolił im ugrać zaledwie dziesięć punktów. W trzecim secie siatkarze Pawlika rozkręcali się z każdą akcją i szybko pozbawili Kubańczyków jakichkolwiek złudzeń.

Brąz wywalczyli Rosjanie, którzy w meczu o trzecie miejsce wygrali z Brazylią 3:0 (25:16, 25:16, 25:19).