Euro w Polsce na finiszu. Dziś poznamy siatkarskiego mistrza

Siatkarze Rosji wygrali w Krakowie z Belgami 3:0 w drugim półfinale mistrzostw Europy. W pierwszym Niemcy okazali się lepsi od Serbów 3:2. Faworytem niedzielnego finału jest Sborna, która w turnieju nie straciła jeszcze nawet seta.

Rosja "zmiotła" swojego rywala. Była lepsza w każdym elemencie gry, Belgowie ani razu nie potrafili jej zagrozić. W pierwszym secie w pewnym momencie był nawet wynik 20:9. Najbardziej w zwycięskiej ekipie "szalał" Dmitrij Wołkow, który miał 67 procentową skuteczność w ataku, zdobył też cztery punkty blokiem i miał dwa asy serwisowe.

Drugi półfinał był zacięty. Serbowie wygrali dwie pierwsze partie, ale Niemcy zdołali się podnieść. O tym, kto zagra o złoto musiał zadecydować tie-break, który zakończył się wynikiem 15:13.

Rosjanie po raz ostatni grali w finale cztery lata temu. Wówczas w meczu o złoto w Kopenhadze pokonała Włochów. Są jedyną drużyną w "polskim" turnieju, która nie przegrała jeszcze ani jednego seta.

Pierwszy medal

Niemcy odnieśli już historyczny sukces, bo po raz pierwszy zapewnili sobie medal tej imprezy. Zresztą można mówić, że ich trener Włoch Andrea Giani to cudotwórca. Dwa lata temu prowadził jeszcze Słowenię i też wprowadził ją na salony. W Sofii drużyna wywalczyła srebro, co było największą niespodzianką imprezy.

Teraz również srebro ma już zapewnione, ale zespół zbudowany wokół wielkiej gwiazdy Georga Grozera, chce więcej. Trudno jednak sobie wyobrazić, by potrafił przeciwstawić się Rosji. Sborna jest bowiem mocna w każdym elemencie. Nie było jeszcze rywala, który był w stanie ją złamać.

Decydujące o medalach spotkania zostaną rozegrane w Krakowie. Polacy turniej zakończyli na barażu o ćwierćfinał, w którym ulegli Słowenii 0:3. Ostatecznie sklasyfikowani zostali na 10. pozycji.