I po Lidze Mistrzów. ZAKSA odpadła

Siatkarzom ZAKS-y Kędzierzyn-Koźle nie udał się rewanż za porażkę z Biełogorje Biełgorod sprzed tygodnia. U siebie też przegrali, w takim samym wymiarze, i odpadli z Ligi Mistrzów.

Drugi raz ZAKSA przegrała i Biełogorje w 2. rundzie fazy play-off zagra z innym rosyjskim zespołem, obrońcami tytułu Zenitem Kazań.

Po pierwszym spotkaniu kędzierzynianie podkreślali, że nie wykorzystali wielu szans, które mieli i to ich zgubiło. Zapewniali też, że wyciągną wnioski przed rewanżem i że wierzą w awans.

A było tak dobrze

Mistrzowie Polski nawet bardzo dobrze zaczęli. Po kilku minutach prowadzili 7:3. Duża w tym zasługa Dawida Konarskiego, który świetnie spisywał się w ataku, serwisem punktował zaś Sam Deroo. Rosyjski zespół doprowadził jednak do remisu (9:9), a pomogły im w tym potężne zagrywki. Później trwała wyrównana walka, ale gospodarze mieli coraz większe kłopoty ze zdobywaniem punktów i nadziewali się na blok rywali.

Prowadzili co prawda 17:15, ale potem stracili cztery punkty z rzędu. Z dobrej strony pokazywali się mierzący gigantyczny Dmitrij Muserski i 41-letni Siergiej Tietiuchin. Przy stanie 21:23 ZAKSA miała okazję na zmniejszenie strat, po tym jak piłka wróciła na jej stronę, ale żaden z siatkarzy nie ruszył do piłki. Seta zakończył atakiem Tietiuchin.

Pod ścianą

Kędzierzynianie znaleźli się pod ścianą. By zachować szanse na doprowadzenie do tzw. "złotego seta”, nie mogli już sobie pozwolić na przegranie żadnej partii. Presja podziałała na nich pozytywnie - znów punktowali Konarski i Deroo oraz środkowi, a drużyna utrzymywała kilkupunktową przewagę (14:8, 23:18). W końcówce Łukasz Wiśniewski zaliczył efektowny pojedynczy blok na Muserskim.

Dobrze dla podopiecznych trenera Ferdinando De Giorgiego zaczęła się trzecia odsłona (5:2). Później jeszcze ZAKSA po plasowanym zagraniu Rafała Buszka wygrywała 16:13, ale dalej było tylko gorzej. Gospodarzom w tym momencie brakowało szczególnie Kevina Tillie, który po operacji barku nie zagra do końca sezonu. Nie pomógł czas wzięty przez włoskiego szkoleniowca. Co prawda jego ekipa obroniła pierwszą piłkę setową, ale przy drugiej już spasowała.