Wisła skarcona. Paixao zaczął strzelanie

Na inaugurację ekstraklasy Lechia Gdańsk wygrała na wyjeździe z Wisłą Płock 2:0. Pierwsza bramka w sezonie padła łupem najlepszego strzelca ostatnich rozgrywek Marco Paixao. Wynik - kolanem - ustalił jeszcze w pierwszej połowie Mateusz Matras.

To był debiut Jerzego Brzęczka na trenerskiej ławce Wisły. Były reprezentant Polski tuż przed rozgrywkami zastąpił zwolnionego po pięciu latach Marcina Kaczmarka. Wcześniej w ekstraklasie Brzęczek pracował tylko w jednym klubie - Lechii.

Szybkie prowadzenie

Jego nowy zespół był w piątek od rywala wyraźnie słabszy. Szczególnie w pierwszej połowie, gdy nie potrafił stworzyć sobie żadnej dogodnej sytuacji. Najlepszą szansę gospodarze mieli po przerwie. Sytuacji sam na sam nie potrafił wykorzystać jednak Arkadiusz Reca.

W akcjach płocczan brakowało jakości. Tę dawał Lechii między innymi Paixao. W poprzednim sezonie Portugalczyk podzielił się koroną z Marcinem Robakiem z Lecha Poznań. Obaj zdobyli po 18 bramek. W tym swój dorobek otworzył po niecałych dwóch kwadransach popisując się skutecznym uderzeniem głową.

Jeszcze przed przerwą goście podwyższyli wynik, po tym jak Mateusz Matras skorzystał z dokładnego dośrodkowania z rzutu rożnego od Milosa Krasicia. Gol był kuriozalny. Lechista stał niemal w bramce, nie atakował go ani golkiper, ani żaden z obrońców. Za chwilę futbolówkę wepchnął do siatki... kolanem.

To, że Wisła niczego nie ugra stało się jasne kilkanaście minut po zmianie stron. Z boiska za drugą żółtą kartkę wyleciał wówczas Dominik Furman. Lechia grając w przewadze znów zaczęła rządzić na boisku. Miała kilka okazji na podwyższenie rezultatu. Niektóre były naprawdę wyborne. Gol już nie padł.

W ostatnich sekundach rozmiary porażki mógł zmniejszyć Kamil Biliński. Były snajper Śląska Wrocław w doskonałej sytuacji posłał piłkę obok słupka.