Balon pękł za szybko. "Zgubiła nas euforia po golu"

Były duże nadzieje, tymczasem skończyło się falstartem. Po porażce 1:2 ze Słowacją w pierwszym meczu na mistrzostwach Europy do lat 21, Polacy mimo wszystko nie tracili wiary. - Nie możemy się załamywać, bo przed nami jeszcze dwa spotkania. Musimy wierzyć - mówili w podobnym tonie kadrowicze.

Przed inauguracją w Lublinie mówiło się, że Słowacy to teoretycznie najsłabszy z rywali Polaków w fazie grupowej. Wprawdzie spotkanie świetnie rozpoczęło się dla podopiecznych Marcina Dorny, bo już w pierwszej minucie objęli prowadzenie po bramce Patryka Lipskiego, to od tej pory zdecydowaną przewagę mieli Słowacy. To oni narzucili swój styl gry i dominowali na boisku.

"Powinniśmy pójść za ciosem"

- Zdobyty gol na początku spotkania był efektem zastosowania wysokiego pressingu i było to coś pozytywnego. Jednak po tym euforia była zbytnia i inicjatywę przejęli Słowacy - stwierdził trener Dorna. - Dobrze zaczęliśmy spotkanie, ale zbyt szybko cofnęliśmy się. Niepotrzebnie tak głęboko zeszliśmy do defensywy. Powinniśmy pójść za ciosem, ale to Słowacy wyrównali - dodał kapitan Tomasz Kędziora.

W 20. minucie do siatki trafił Martin Valjent. - Przy stracie pierwszej bramki piłka przeszła mi palcach. Być może zgubiła nas euforia po szybko zdobytej bramce - stwierdził bramkarz Jakub Wrąbel.

Gol ten dodał przyjezdnym skrzydeł. Były bowiem okazje na kolejne trafienia. Biało-czerwoni natomiast ograniczali się do groźnych kontrataków. Najlepsze okazje mieli Karol Linetty i Paweł Dawidowicz.

- W drugiej połowie zagraliśmy lepiej i mieliśmy więcej sytuacji bramkowych od rywali - stwierdził Kędziora. - Zabrakło nam też doświadczenia - dodał Wrąbel.

Zwycięskiego gola strzelili za to Słowacy. W 78. minucie wprowadzony wcześniej Pavol Safranko pewnie pokonał naszego bramkarza, który znów mógł zachować się lepiej. - Starałem się skrócić kąt i piłka przeleciała mi obok nogi. Muszę przeanalizować te sytuacje - twierdził.

Pozostaje wierzyć

- Po meczu powiedziałem, że nie możemy się załamywać, bo przed nami jeszcze dwa spotkania. Musimy wierzyć, że uda nam się je wygrać. Jeśli gra się na mistrzostwach Europy, to presja jest na każdym meczu - przyznał obrońca Lecha.

Okazja na rehabilitację w poniedziałek. Biało-czerwoni zagrają także w Lublinie ze Szwedami. Fazę grupową zakończą w czwartek w spotkaniu w Kielcach z Anglią. Do półfinałów awansują zwycięzcy grup oraz najlepsza drużyna z drugich miejsc.

Polska – Słowacja 1:2 (1:1)
Patryk Lipski (1) - Martin Valjent (20), Pavol Safranko (78)

Żółte kartki: Milan Skriniar, Pavol Safranko,
Sędzia: Serdar Gozubuyuk (Holandia). Widzów: 14 911.

Polska: Jakub Wrąbel – Tomasz Kędziora, Jan Bednarek, Jarosław Jach, Paweł Jaroszyński – Przemysław Frankowski, Paweł Dawidowicz, Karol Linetty, Patryk Lipski (82. Jarosław Niezgoda), Bartosz Kapustka (59. Łukasz Moneta) – Mariusz Stępiński (85. Krzysztof Piątek).

Słowacja: Adrian Chovan – Martin Valjent, Branislav Ninaj, Milan Skriniar, Robert Mazan – Albert Rusnak, Matus Bero (90+2 Laszlo Benes), Stanislav Lobotka, Martin Chrien, Jaroslav Mihalik (82. Lukas Haraslin) – Adam Zrelak (73. Pavol Safranko).