Wielkie firmy w finale Ligi Europy

W tegorocznych rozgrywkach Ligi Europy już niemal wszystko jasne. Manchester United i Ajax Amsterdam obroniły zaliczki z pierwszych meczów półfinałowych i to te ekipy spotkają się w finale 24 maja.

Czerwone Diabły przed czwartkowym meczem z Celtą Vigo na Old Trafford zupełnie nie mogły być pewne awansu. Tydzień temu, co prawda, wygrały w Hiszpanii, ale tylko 1:0 i kwestia występu w finale była wciąż otwarta.

Celta grała, strzelił Manchester

O większy spokój piłkarze Jose Mourinho zadbali już po 17 minutach. Właśnie wtedy precyzyjnie na głowę Marouone'a Fellainiego zacentrował Marcus Rashford i było 1:0.

Wynik dość zaskakujący, bo od pierwszego gwizdka to goście mieli inicjatywę. Tak z resztą wyglądał obraz całego meczu. To Celta była zespołem lepszym, a United - usatysfakcjonowani korzystnym rezultatem - głównie się bronili.

Długo robili to bardzo skutecznie. Dopiero na kilka minut przed końcem wyrównał Facundo Roncaglia, ale to był już tylko łabędzi śpiew. Na finał pojedzie Jose Mourinho i jego ekipa.

Obie drużyny kończyły mecz w dziesiątkę po tym ja za niesportowe zachowanie czerwone kartki zobaczyli Roncaglia i Eric Bailly.

Ajax drżał

Na pierwszy rzut oka zdecydowanie łatwiejsze zadanie miał Ajax. Amsterdamczycy rozbili w pierwszym meczu na własnym boisku Lyon Macieja Rybusa (na ławce) aż 4:1 i do Francji pojechali jedynie postawić kropkę nad i.

Gdy Kasper Dolberg otworzył dla gości wynik, wydawało się, że w tym dwumeczu nie może wydarzyć się już nic ciekawego. Jednak tuż przed przerwą Lyon w odstępie zaledwie minuty trafił dwukrotnie. I dwukrotnie gole strzelał Alexandre Lacazette. Francuz najpierw wykorzystał rzut karny, a kilkadziesiąt sekund później cieszył się po trafieniu z akcji. Do dogrywki wciąż potrzebne były dwa gole.

Dobra zmiana Rybusa

W drugiej części Ajax, który w 1/16 finału rozrywek wyeliminował Legię Warszawa, grał bardzo rozważnie i długo nie dawał sobie wbić następnych bramek. Na kwadrans przed końcem na boisku pojawił się Rybus i to właśnie Polak zaliczył asystę przy golu Rachida Ghezzala.

Lyon wciąż był w grze. Tym bardziej, że chwile później z boiska z drugą żółtą kartą wyleciał Nick Viergever. Na kolejnego gola zabrakło już czasu. Ajax odetchnął.

Stawką finału, który rozegranie w Solnie, niedaleko Sztokholmu, będzie nie tylko triumf w Lidze Europy, ale też miejsce w przyszłorocznej edycji Ligi Mistrzów.

Manchester United - Celta Vigo 1:1
Lyon - Ajax Amsterdam 3:1