Azerbejdżan ma Ligę Mistrzów, Polak pisze historię. "Marzenia się spełniają"

Legii zabraknie w tym sezonie w Lidze Mistrzów, ale nie zabraknie tam jej byłych piłkarzy, którzy grali w elicie w ubiegłym roku. Do Vadisa Odjidjy-Ofoe dołączył w środę Jakub Rzeźniczak z Karabchem Agdam. To pierwszy w historii awans drużyny z Azerbejdżanu do fazy grupowej.

Do Danii na rewanż z FC Kopenhagą Karabach poleciał w całkiem dobrych humorach dzięki zaliczce 1:0 na własnym obiekcie. W środę nie było łatwo. Gospodarze odrobili straty już w 45. minucie, gdy trafił Federico Santander.

Ale w 63. minucie niezwykle cennego gola dla Karabachu strzelił Dino Ndlovu. Stało się jasne, że dogrywki na Parken nie będzie. Wprawdzie Duńczycy szybko odpowiedzieli bramką Andrija Pavlovicia, ale na jeszcze jedno trafienie na wagę awansu już nie było ich stać.

Historyczni

Gdy arbiter zagwizdał po raz ostatni, w zespole gości zapanowała niesamowita euforia. Karabach nie dość, że po raz pierwszy awansował do najbardziej elitarnych rozgrywek, to na dodatek zrobił to jako jedyny nierozstawiony zespół w IV rundzie tegorocznych eliminacji Ligi Mistrzów.

Cieszył się także Rzeźniczak, który trafił do azerskiego klubu latem z Legii. Polski obrońca rozegrał w Kopenhadze całe spotkanie, a w 75. minucie został ukarany żółtą kartką.

"Marzenia się spełniają! Tworzymy historię" - napisał po "zwycięskim" meczu szczęśliwy "Rzeźnik".

Jest dopiero drugim Polakiem, który wywalczył awans zarówno z polskim klubem, jak i zagranicznym. Pierwszym był Krzysztof Ratajczyk, który dokonał tej sztuki w barwach Legii w 1995 roku i Rapidu Wiedeń rok później.

Rzeźniczak to także drugi były piłkarz Legii, który wystąpi w fazie grupowej także w tym sezonie. We wtorek awans ze swoim Olympiakosem wywalczył Vadis Odjidja-Ofoe.