Piszczek za burtą, Glik gra dalej. Monaco przypieczętowało awans

AS Monaco, z Kamilem Glikiem w składzie, zagra w półfinale Ligi Mistrzów. W środę wicemistrzowie Francji ograli 3:1 Borussię Dortmund Łukasza Piszczka.

Piłkarze Borussii przystępowali do meczu z Monaco, mając jeszcze w pamięci wydarzenia sprzed ponad tygodnia. 11 kwietnia doszło w Dortmundzie do zamachu bombowego na autokar wiozący niemiecką drużynę na stadion. W jego wyniku ranny został hiszpański piłkarz Marc Bartra. Przeszedł operację ręki i ma wrócić do gry dopiero w maju. Pojawił się jednak na stadionie Ludwika II w Monaco.

Pierwsze spotkanie obu drużyn przełożono o jeden dzień, a rozkojarzeni piłkarze Borussii przegrali 2:3. Wielu z nich uważało, że mieli za mało czasu na poradzenie sobie z szokiem i emocjami. Przed rewanżem zapewniali, że czują się już lepiej.

Piorunujący początek Monaco

W środę nastroje piłkarzy Borussii mogły się zepsuć już przed wyjazdem na stadion w Monaco. Policja zatrzymała bowiem ich autokar pod hotelem przez 20 minut, nie podając powodów takiej decyzji. W konsekwencji mecz zaczął się z pięciominutowym opóźnieniem.

Czy to zdarzenie miało wpływ na postawę gości w pierwszych minutach spotkania, trudno powiedzieć. Fakty są jednak takie, że piłkarze z Księstwa bardzo szybko objęli prowadzenie. Już w trzeciej minucie gola strzelił Kylian Mbappe, wykańczając indywidualną akcję Benjamina Mendyego.

Borussia walczyła ambitnie. Bez powodzenia strzelał Marco Reus, a Nuri Sahin trafił z rzutu wolnego w słupek. Skuteczni byli za to ich rywale. W 17. minucie składną akcję zespołu wykończył celnym strzałem głową Radamel Falcao.

Gol kontaktowy BVB

Po zmianie stron to goście bardzo szybko zdobyli bramkę kontaktową. Rajd prawą stroną Ousmanego Dembele pewnym strzałem wykończył Marco Reus. Z kryciem Niemca spóźnił się Kamil Glik. W innych sytuacjach reprezentant Polski spisywał się jednak bez zarzutu.

W odpowiedzi w sytuacji sam na sam z bramkarzem znalazł się Falcao, ale jego lob przeleciał nad poprzeczką.

W drugiej połowie Borussia bez wytchnienia starała się odrobić straty, a Monaco groźnie kontratakowało. Po jednej z takich akcji Valere Germain ustalił wynik na 3:1. Wcześniej nie popisał się Łukasz Piszczek, który stracił piłkę na rzecz Thomasa Lemara.

Monaco po raz pierwszy od sezonu 2000/03 zamelduje się w półfinale Ligi Mistrzów. Losowanie par półfinałowych odbędzie się w piątek 21 kwietnia.

AS Monaco - Borussia Dortmund 3:1 (2:0)

Bramki: Kylian Mbappe (3), Radamel Falcao (17), Valere Germain (81) - Marco Reus (48).

AS Monaco: Danijel Subasić - Almamy Toure, Kamil Glik, Jemerson, Benjamin Mendy - Bernardo Silva (90. Andrea Raggi), Joao Moutinho, Tiemoue Bakayoko, Thomas Lemar - Radamel Falcao (67. Nabil Dirar), Kylian Mbappe (81. Valere Germain).

Borussia: Roman Buerki - Łukasz Piszczek, Sokratis Papastathopoulos, Matthias Ginter, Raphael Guerreiro (72. Christian Pulisić) - Erik Durm (27. Ousmane Dembele), Shinji Kagawa, Julian Weigl, Nuri Sahin (46. Marcel Schmelzer), Marco Reus - Pierre-Emerick Aubameyang.