Wielki powrót, pogrom i sensacje. Pasjonująca walka o Ligę Europy

To była niezwykle zażarta walka o fazę grupową Ligę Europy. W pierwszych meczach IV rundy eliminacji działo się bardzo dużo. Największą niespodzianką była porażka na własnym stadionie Ajaksu Amsterdam z Rosenborgiem Trondheim.

Po nieudanej walce o Ligę Mistrzów, nikt w Amsterdamie nie wyobrażał sobie, że finalisty poprzedniej edycji Ligi Europy może zabraknąć nawet w tych rozgrywkach.

Działo się

Co z tego, że w pierwszym spotkaniu na własnym obiekcie Ajax przez cały mecz dominował, jak to Norwegowie wrócili do siebie ze zwycięstwem. Jedynego gola spotkania strzelił w 77. minucie młody Nigeryjczyk Samuel Adegbenro.

Do niespodzianki doszło także w Skopje, gdzie tamtejszy Vardar zawstydził naszpikowane gwiazdami Fenerbahce Stambuł 2:0.

Niesamowity mecz zobaczyli kibice w Atenach, choć bez happy endu dla gospodarzy. Dziesięć minut po przerwie Panathinaikos prowadził już 2:0, ale piłkarze Athletiku Bilbao wrócili do gry. Między 68., a 74. minutą zdołali odwrócić niekorzystny wynik i wyjść na prowadzenie. Bramki zdobywali Aritz Aduriz (dwie) oraz Oscar de Marcos. Przed rewanżem to Baskowie są w dużo lepszej sytuacji.

W fazie grupowej jest już praktycznie AC Milan. Wracający do europejskich pucharów Rossoneri rozprawili się z macedońską Shkendjią Tetowo, wygrywając aż 6:0. Autorem dwóch trafień był sprowadzony latem z Porto napastnik Andre Silva.

Pół na pół

A jak grali pogromcy polskich drużyn w poprzedniej rundzie? Duński zespół FC Midtjylland, który rzutem na taśmę wyeliminował Arkę Gdynia, uległ na wyjeździe cypryjskiemu Apollonowi Limassol 2:3. Z kolei już w środę FC Utrecht, który w III rundzie miał lepszy bilans wyjazdowych bramek od Lecha Poznań, pokonał u siebie Zenit Sankt Petersburg 1:0.