Lech wziął rewanż na Norwegach. Kapitalny gol pomocnika

W czwartek Lech Poznań musiał wygrać u siebie z Haugesund, aby awansować do trzeciej rundy Ligi Europy. Sztuki tej dokonał, pokonując Norwegów 2:0. Ozdobą meczu był gol strzelony z rzutu wolnego przez Darko Jevtica.

W pierwszym spotkaniu Lech przegrywał z Haugesund już 0:3. Zdołał jednak strzelić dwa gole i dzięki temu przed rewanżem nie stał na straconej pozycji. Poznaniakom do awansu wystarczało zwycięstwo 1:0 lub 2:1.

Ataki od początku

- Jesteśmy w stanie w czwartek wygrać, a jeżeli poprawimy o 20 procent skuteczność w porównaniu z meczem z Sandecją (0:0), to powinno być dobrze - zapowiedział chorwacki szkoleniowiec Lecha Nenad Bjelica.

Jego podopieczni byli świadomi celu i od początku spotkania przystąpili do ataku. Jako pierwszy bramce gości poważnie zagroził Mario Situm, ale jego strzał głową obronił Per Kristian Bratveit. Bliski szczęścia był też Christian Gytkjaer, który minimalnie chybił.

Co za gol!

Przełamanie nastąpiło w 32. minucie. Wówczas to Darko Jevtić popisał się kapitalnym strzałem z rzutu wolnego z odległości około 30 metrów od bramki Haugesund. Uderzona przez pomocnika piłka poleciała z wielką siłą i wylądowała w samym okienku. Zaskoczony golkiper był bez szans.

Przed przerwą podwyższyć prowadzenie mógł jeszcze Gytkjaer, ale akurat on przegrał pojedynek sam na sam z Bratveitem.

W drugiej połowie Lech nadal miał przewagę. Gospodarze stworzyli sobie kilka dogodnych okazji, ale brakowało im wykończenia akcji. Rywale starali się kontratakować. Defensywa Kolejorza działała jednak bez zarzutu.

Od 76. minucie gospodarzom grało się łatwiej, bo czerwoną kartkę zobaczył Liban Abdi. Lechici starali się wykorzystać tę przewagę. Bez powodzenia strzelali kolejno Maciej Makuszewski, Mihai Radut i Situm. W końcu, w doliczonym czasie gry, drogę do bramki znalazł Nicki Bille Nieslen.

Teraz Utrecht

Lech wygrał 2:0 i awansował do trzeciej rundy Ligi Europy. Tam zmierzy się z holenderskim Utrechtem, który w czwartek wyeliminował maltańską Vallettę FC.

Lech Poznań - FK Haugesund 2:0 (1:0)

Bramki: Darko Jevtić (32-wolny), Nicki Bille Nieslen (90+3).