Wielki dramat Arki. Do szczęścia zabrakło dwóch minut

Koniec przygody Arki Gdynia z europejskimi pucharami. Zdobywcy Pucharu Polski długo dzielnie walczyli z FC Midtjylland, ale ostatecznie przegrali 1:2. Do szczęścia zabrakło niewiele, bo decydującą bramkę stracili w doliczonym czasie gry.

Ubiegłotygodniowym meczem w Gdyni Arka wróciła do europejskich pucharów po 38 latach. I powrót ten wypadł niezwykle okazale, bo piłkarze Leszka Ojrzyńskiego pokonali faworyzowanych Duńczyków 3:2.

Radość była tym większa, że zwycięską bramkę gdynianie zdobyli w doliczonym czasie gry. W Herning do awansu wystarczał im remis. Długo wydawało się, że zadanie uda się wykonać, ale końcówka meczu należała do gospodarzy.

Gole nie padały, a powinny

W Danii Arka nie zamierzała się tylko bronić. Choć to gospodarze mieli pierwszą groźną okazję, kiedy trafili w słupek, to polska drużyna raz po raz się odgryzała. Najbliżej objęcia prowadzenia Arka była po strzale Dawida Sołdeckiego. Obrońca zdecydował się na uderzenie z około 30 metrów, a piłka minimalnie minęła poprzeczkę.

Do przerwy gole nie padły i w tym momencie to Polacy byli bliżej awansu do IV rundy eliminacji.

Drugie 45 minut dla gości mogło rozpocząć się w sposób wymarzony. Z rzutu wolnego dośrodkowywał Marcus da Silva, a przed doskonałą szansą stanął Tadeusz Socha. Obrońca znalazł się sam kilka metrów przed bramką, ale nie trafił w piłkę i miał czego żałować.

Równie groźnie było po kolejnym rzucie wolnym, ale tym razem z kilku metrów głową nie trafił Sołdecki.

Do trzech razy sztuka

Nie udało się raz, nie udało drugi, ale za trzecim Arkowscy mogli się już cieszyć. I znów wszystko co najlepsze w poczynaniach polskiego zespołu wydarzyło się po stałym fragmencie gry. Poprawił się Sołdecki i po strzale głową trafił do bramki.

Wydawało się, że zdobywcy Pucharu Polski mają sytuację pod kontrolą, bo od momentu objęcia prowadzenia to oni przeważali. Wszystko zmieniło się po przypadkowym samobójczym trafieniu Sochy. FC Midtjylland wykonywało rzut z autu, a defensor, chcąc wybić piłkę, zrobił to na tyle niefortunnie, że skierował ją do własnej bramki.

Na domiar złego w trzeciej minucie doliczonego gry wściekle napierający Duńczycy dopięli swego. W potężnym podbramkowym zamieszaniu najlepiej odnalazł się Alexander Sorloth i dał FC Midtjylland awans. Do szczęścia zabrakło dwóch minut.

FC Midtjylland - Arka Gdynia 2:1
Bramki: Socha (77-sam.), Sorloth (90+3) - Sołdecki (59)