Wysokie zwycięstwa w "polskiej" grupie. Najgroźniejsi rywale nie odpuszczają

W pierwszym sobotnim meczu polskiej grupy E eliminacji mistrzostw świata Duńczycy pokonali na wyjeździe Kazachstan 3:1. Później komplet punktów na swoim koncie zapisała też Czarnogóra po meczu z Armenią. Oznacza to, że najgroźniejsi rywale Polaków wciąż nie odpuszczają walki o awans.

Duńczycy przystąpili do spotkania z Kazachstanem opromienieni niedawnym remisem w meczu towarzyskim z Niemcami, zakończonym remisem 1:1. Siła sobotniego rywala była oczywiście znacznie mniejsza, ale trener Age Hareide przestrzegał, że przecież jego piłkarze zagrają na wyjeździe z drużyną, która "potrafiła urwać punkty Polsce".

Kapitan załatwił Kazachów

- Musimy zdobyć te trzy punkty, aby myśleć o dalszej walce o awans do mundialu w Rosji - zapowiedział przed meczem Hareide.

Duńczycy wygrali pewnie. Objęli prowadzenie w 27. minucie, po składnej akcji zespołowej i precyzyjnym strzale Nicolaia Jorgensena.

Po tym trafieniu ożywili się gospodarze, którzy stworzyli sobie kilka groźnych okazji. Zawsze jednak brakowało im celnego strzału na bramkę. Nadzieje Kazachów na sukces znacznie zmalały, kiedy kilka minut przed przerwą z boiska z czerwoną kartką wyleciał Bauyrżan Isłamchan. Kapitan zespołu uderzył łokciem rywala w twarz.

Po zmianie stron przewaga Duńczyków była wyraźna, a udokumentowali ją trafieniem z rzutu karnego Christiana Eriksena. Mogli strzelić więcej goli, ale zmarnowali kilka doskonałych okazji. Niespodziewanie w 76. minucie gospodarze po kontrze zdobyli bramkę kontaktową, autorstwa Islambeka Kuata i zrobiło się ciekawie. Duńczycy tylko przez pięć minut drżeli o wynik. Trzeciego gola strzelił dla nich Kasper Dolberg.

Czarnogóra gromi

Na zwycięstwo Skandynawów skutecznie odpowiedziała później Czarnogóra. Jej piłkarze w Podgoricy nie dali szans Armenii. Wygrali bardzo pewnie 4:1, a gwiazdą wieczoru został Stevan Jovetić. Napastnik hiszpańskiej Sevilli ustrzelił hat-tricka.

Czarnogórcy utrzymali tym samym pozycję wicelidera grupy E. Ich strata do liderujących Polaków to jednak wciąż sześć punktów. Piłkarze Adama Nawałki ograli w sobotę Rumunię 3:1. Wszystkie gole strzelił niezawodny Robert Lewandowski.

Kazachstan - Dania 1:3 (0:1)
Bramki: Isłambiek Kuat (76) - Nicolai Joergensen (27), Christian Eriksen (51-karny), Kasper Dolberg (81)

Czarnogóra - Armenia 4:1