Kara dla Rumunów za mecz z Polską. Nam też się dostało

Polska została ukarana przez FIFA grzywną w wysokości 35 tys. franków szwajcarskich za zajścia z udziałem kibiców trakcie meczu z Rumunią w Bukareszcie w ramach eliminacji mistrzostw świata. Gospodarze zapłacą 95 tys. franków i nie będą mogli dwóch najbliższych spotkań rozegrać w stolicy.

Mecz Rumunia - Polska rozegrano 11 listopada, a Biało-Czerwoni wygrali 3:0. Od początku było niespokojnie na trybunach, gdzie kibice obu drużyn rzucali racami i petardami.

Ogłuszony Lewandowski

W 42. minucie spotkanie zostało nawet na kilkadziesiąt sekund przerwane, gdy z trybuny zajmowanej przez Rumunów, za bramką Łukasza Fabiańskiego, na boisko rzucono kilka rac.

Kolejna dłuższa przerwa potrzebna była w 54. minucie, kiedy tuż przed wykonaniem rzutu rożnego przez gospodarzy, na polu karnym Biało-Czerwonych wybuchła petarda hukowa. Najbliżej tego zdarzenia był kapitan Robert Lewandowski, który ogłuszony padł na murawę.

Przerwa trwała około czterech minut. Poszkodowany kapitan reprezentacji Polski na szczęście doszedł do siebie, wrócił na plac gry, a potem wbił rywalom dwa gole, w tym jednego z rzutu karnego.

Polacy z dorobkiem 10 punktów po czterech kolejkach są liderami grupy E. Kolejne spotkanie, z Czarnogórą na wyjeździe, rozegrają w marcu.

Inni też płacą

FIFA nałożyła także kary na inne federacje. M.in. Anglicy zapłacą 45 tys. franków, a Szkoci 20 tys., po tym jak na koszulkach graczy były maki, symbol pamięci o poległych członkach brytyjskich sił zbrojnych. Wysoką karę otrzymał grecki związek za wybryki kibiców w trakcie meczu z Bośnią i Hercegowiną. Musi zapłacić 80 tys. franków.