Pięć goli i euforia w Gdyni. Arka wróciła do Europy

Po 38 latach piłkarze Arki wrócili do europejskich pucharów. I był to powrót niezwykle udany. W pierwszym meczu III rundy eliminacji Ligi Europy z duńskim FC Midtjylland emocji było co nie miara, goli - pięć. Gdynianie wygrali 3:2.

Pierwszy i zarazem ostatni raz w europejskich pucharach arkowcy grali w 1979 roku. Najstarsi kibice do dzisiaj pamiętają bój z bułgarskim Beroe Stara Zagora w Pucharze Zdobywców Pucharów i wygraną 3:2.

Tym razem rywal był z Danii, co ciekawe dobrze kojarzony przez polskich kibiców. Midtjylland w sezonie 2015/16 rywalizował z Legią w fazie grupowej Ligi Europy. U siebie Duńczycy wygrali 1:0, a na Łazienkowskiej przegrali 0:1.

W Gdyni czekano na wielkie piłkarskie święto. Wszystkie bilety rozeszły się jak świeże bułeczki. - Faworytem nie jesteśmy, ale łatwo się nie poddamy, chcemy sprawić niespodziankę - zapowiedział trener zdobywców Pucharu Polski Leszek Ojrzyński.

Źródło: PAP/Adam Warżawa W Gdyni kipiało od emocji

Cios za cios

I faktycznie, choć od początku spotkania gdynianie mieli problem z wyjściem z własnej połowy, to z minuty na minutę przejmowali inicjatywę. Stąd też niezłe okazje Grzegorza Piesio i Patryka Kuna. Po pół godzinie gry dopięli swego. Kapitalnym strzałem z 20 metrów w okienko popisał się Marcus Vinicius.

Kto by przypuszczał, że bramka ta rozpocznie istny rollercoaster i huśtawkę nastrojów. Eksplozja radości gospodarzy trwała chwilę. Najpierw z obrońcami Arki zabawił się Rilwan Hassan i mocnym strzałem pokonał Pavla Steinborsa, a niedługo potem głową z pięciu metrów przymierzył Marc Dal Hende.

Ale waleczni piłkarze Ojrzyńskiego ani myśleli odpuszczać. Już pierwsza szarża zakończyła się odgwizdaniem rzutu karnego, po faulu Jespera Hansena na Kunie. Vinicius ponownie nie dał szans bramkarzowi Midtjylland, znów po strzale w górny róg bramki. Co za emocje!

Do Danii po awans

Po przerwie działo się nie mniej. Lepiej weszli w tę część Duńczycy. Było groźnie, gdy strzał Gustava Wikheima trafił w kolegę z zespołu Paula Onuachu, a kilka minut później Rasmusa Nissena - w poprzeczkę.

W 68. minucie znakomitej okazji doczekał się Tadeusz Socha, który efektownie uderzył lewą nogą z półobrotu. Tuż nad poprzeczką! Potem bliski bramki był Adam Marciniak. Ale do trzech razy sztuka. Gdy wydawało się, że mecz zakończy się remisem, w drugiej minucie doliczonego czasu gry wygraną 3:2 przypieczętował pięknym strzałem głową Rafał Siemaszko.

To było efektowne podsumowanie tego starcia. Do Danii na rewanż piłkarze Arki udadzą się w dobrych nastrojach.