Żniwo medalowe Polaków. Są najlepsi w Europie

Polska z dorobkiem dwunastu krążków - siedmiu złotych, jednym srebrnym i czterech brązowych - została sklasyfikowana na pierwszym miejscu w tabeli medalowej 34. lekkoatletycznych halowych mistrzostw Europy w Belgradzie.

Dwanaście medali reprezentacja zdobyła także w 1973 roku. Wówczas były jednak tylko dwa złote krążki, trzy srebrne i siedem brązowych.

Zaczęli skoczkowie

Polacy doskonale rozpoczęli występ w Belgradzie. W piątek Piotr Lisek został halowym mistrzem Europy w skoku o tyczce. Brązowy medal wywalczył Paweł Wojciechowski.

Biało-Czerwoni kontynuowali sukcesy w sobotę. Wówczas złote medale zdobyli Konrad Bukowiecki w pchnięciu kulą i Marcin Lewandowski w biegu na 1500 m.

- Marzyłem o medalu, ale nie spodziewałem się, że to może być złoto - triumfował Bukowiecki, który przy okazji ustanowił absolutny rekord Polski wynikiem 21,97.

Na dystansie 1500 m po brąz sięgnęła 21-letnia Sofia Ennaoui. Dwa medale Polacy wybiegali także na 400 m. Najpierw z brązu cieszyła się Justyna Święty, a chwilę później ze srebra - Rafał Omelko.

Wspaniały finisz zawodów

Żniwo medalowe w niedziele rozpoczął Adam Kszczot na 800 m. Chwilę później z końcowego triumfu mógł cieszyć się Sylwester Bednarek, który wygrał w skoku wzwyż. Złote ostatniego dnia zawodów były także dwie polskie sztafety 4x400 m. Najpierw Patrycja Wyciszkiewicz, Małgorzata Hołub, Iga Baumgart i Justyna Święty nie dały szans rywalkom, a później ich sukces powtórzyli: Kacper Kozłowski, Łukasz Krawczuk, Przemysław Waściński i Rafał Omelko.

Biało-Czerwone przy okazji ustanowiły rekord Polski - 3.29,94.

- Jesteśmy złotymi dziewczynami z Polski. Z tyłu głowy była myśl o zwycięstwie, ale różnie się to układa - triumfowała Iga Baumgart.

Swoją szansę wykorzystała także 19-letnia Ewa Swoboda, która po biegu na 60 m stanęła na najniższym stopniu podium.

Polacy w pełni zdominowali HME. Jako jedyni zdobyli siedem złotych krążków i zajęli pierwsze miejsce, zarówno w klasyfikacji medalowej, jak i punktowej.