Odrobili 18 punktów. Zostali mistrzami Polski

Stelmet BC Zielona Góra koszykarskim mistrzem Polski. Zawodnicy Artura Gronka po raz czwarty pokonali Polski Cukier Toruń i mogą świętować trzeci tytuł z rzędu. Sobotni mecz miał szalony przebieg, a zielonogórzanie zdołali odrobić aż 18 punktów straty. Ostatecznie wygrali 88:82.

Już sam udział torunian w decydującej fazie play-off był dużym zaskoczeniem. Przed sezonem nikt na nich nie stawiał, a pod wodzą Jacka Winnickiego sprawili sobie i swoim kibicom miłą niespodziankę. Do soboty wciąż pozostawali w grze o historyczny tytuł.

Nie wytrzymali

Przed piątym meczem w Zielonej Górze stan rywalizacji wynosił 3-1 do broniących tytułu. A po jego pierwszych 20 minutach wydawało się, że seria nie ma prawa się w sobotę zakończyć.

Goście grali jak z nut. Skutecznie w ataku i kapitalnie pod bronioną tablicą. Znajdowało to odzwierciedlenie w wyniku - do przerwy torunianie prowadzili 47-29. Wyglądało no to, że koronacja będzie musiała zostać odłożona.

Druga część miała jednak zupełnie inny przebieg. W trzeciej kwarcie koszykarze Gronka odrobili siedem punktów, a końcowe dziesięć minut było już ich popisem. Rywala doszli na około trzy przed końcem, a wtedy losy meczu w swoje ręce wziął kapitan miejscowych, Łukasz Koszarek.

33-latek najpierw trafił trzypunktowy rzut zza zasłony, a kilkanaście sekund później przeprowadził indywidualną akcję, zwieńczoną wejściem pod kosz.

Torunianie nie mieli już czego zbierać. Mistrzostwo zostało w Zielonej Górze.

32-letni Gronek został najmłodszym w historii trenerskim mistrzem Polski.

Stelmet - Polski Cukier 88:82 (21:28, 8:19, 27:20, 32:15)
Stan rywalizacji play off (do czterech zwycięstw): 4-1 dla Stelmetu

Punkty:
Stelmet: Thomas Kelati 19, Armani Moore 15, Łukasz Koszarek 13, Przemysław Zamojski 12, Vladimir Dragicević 11, James Florence 10, Karol Gruszecki 6, Adam Hrycaniuk 2, Jarosław Mokros 0, Filip Matczak 0;

Polski Cukier: Jure Skifić 18, Obie Trotter 14, Cheikh Mbodj 13, Aleksander Perka 11, Bartosz Diduszko 10, Kyle Weaver 9, Łukasz Wiśniewski 7, Krzysztof Sulima 0, Tomasz Śnieg 0, Maksym Sanduł 0.