Czwarta porażka Polaków. To dla nich koniec mistrzostw

Koszykarska reprezentacja Polski kończy udział w Eurobaskecie na fazie grupowej. W meczu ostatniej szansy Biało-Czerwoni ulegli w Helsinkach Grekom 77:95. Naszej kadry nie uratował nawet bardzo skuteczny Damian Kulig, zdobywca 26 punktów.

Obie ekipy do środowego meczu przystępowały z identycznym bilansem jednego zwycięstwa i trzech porażek. Wyżej w tabeli grupy A - na czwartym, dającym awans miejscu - byli Polacy, którzy legitymowali się lepszym bilansem koszy zdobytych i straconych.

Nie miało to większego znaczenia. Na 1/8 finału do Stambułu pojedzie tylko zwycięzca tego meczu. Niestety będzie to reprezentacja Grecji.

Celne trójki

Pierwsza kwarta pojedynku Polaków z Grekami stała pod znakiem celnych rzutów za trzy punkty. Od dwóch takich zaczęli rywale i na początku to oni prowadzili. Nasi z dystansu też byli jednak bardzo skuteczni. Dwa razy trafił Kulig, po razie Adam Waczyński i Przemysław Zamojski.

Niezła skuteczność obu ekip sprawiła, że po pierwszej kwarcie mieliśmy dość wysoki wynik - 29:23. Najważniejsze, że dla naszych.

Początek drugich dziesięciu minut należał zdecydowanie do Greków. Biało-Czerwoni zatracili skuteczność. Na pierwsze punkty kazali czekać aż trzy i pół minuty, a rywale w międzyczasie trafiali raz za razem. I znów z dystansu. Świetnie też bronili. Reprezentacji Polski punkty dostarczał praktycznie tylko Kulig, który skutecznie walczył pod koszem. To było za mało. Do przerwy 43:49.

Źródło: PAP / Adam Warżawa Do przerwy Polacy tracili sześć punktów

Fatalna końcówka

Po 150 sekundach drugiej połowy był już remis. Znów pod koszem rywali królował Kulig, a tym razem kolekcjonował nie tylko punkty, ale też faule rywali. Efekt był taki, że ci szybko przekroczyli limit pięciu przewinień i każde kolejne groziło rzutami osobistymi.

Wyjść na prowadzenie 59:58 udało się po celnej trójce Łukasza Koszarka, ale wtedy dwie błyskawiczne akcje przeprowadzili Grecy. Na tym etapie gra toczyła się kosz za kosz, ale to Grecy byli z przodu. Po 30 minutach było 67:70. Wszystko miało się zdecydować w ostatniej kwarcie.

Niestety w niej przeciwnicy Polaków byli lepsi niemal pod każdym względem. Na cztery minuty przed końcem ich przewaga wynosiła już dziewięć punktów. Później jeszcze wzrosła, koszykarze Taylora byli bezradni - przegrali wysoko 95:77.

W 1/8 finału mistrzostw Europy rywalami Greków będą Litwini.

W naszej drużynie najskuteczniejsi byli: Kulig (26), Waczyński (17) i Koszarek (12).

Polska - Grecja 77:95 (29:23, 14:26, 24:21, 10:25)

Polska: Damian Kulig 26, Adam Waczyński 17, Łukasz Koszarek 12, Mateusz Ponitka 8, Przemysław Karnowski 7, Przemysław Zamojski 5, Michał Sokołowski 2, Aaron Cel 0, Tomasz Gielo 0;
Grecja: Kostas Sloukas 26, Nick Calathes 24, Georgios Printezis 14, Ioannis Bourousis 10, Georgios Papagiannis 8, Kostas Papanikolaou 8, Nikos Pappas 3, Ioannis Papapetrou 2, Dimitrios Agravanis 0, Evangelos Mantzaris 0, Thanasis Antetokounmpo 0.