Było tak blisko. Big Mamba z Polski bez mistrzostwa

Foto: Tom Pennington/Getty Images/AFP/East News | Video: Andrzej Romański/PLK.pl, Instagram North Carolina mistrzem, ale polski środkowy nie ma czego się wstydzić

Koszykarze Gonzaga Bulldogs z Przemysławem Karnowskim prowadzili 65:63, do końca meczu zostały dwie minuty. Upragniony tytuł najlepszej drużyny akademickiej w USA był tak blisko. Niestety, ostatnie słowo należało do zespołu North Carolina.

Uczelnia, której absolwentem jest Michael Jordan, wygrała 77:65. To szósty triumf Tar Heels w akademickiej lidze NCAA.

Karnowski w Phoenix, znów specjalnie na tę okazję zaadaptowanym stadionie futbolu amerykańskiego, zdobył dziewięć punktów i miał tyle samo zbiórek. Jako pierwszy Polak wystąpił w wielkim finale Marcowego Szaleństwa.

Rozregulowany celownik

Szczerze trzeba przyznać, że nie był to najlepszy występ Big Mamby. Przemek miał problem, żeby się wstrzelić. Zaczął od dwóch pudeł. W sumie trafił jeden z ośmiu rzutów z gry. Swój dorobek punktowy uzbierał głównie z rzutów wolnych.

Gonzaga jeszcze na minutę i 55 sekund przed końcową syreną po akcji swojego lidera Nigela Williamsa-Gossa prowadziła 65:63. Od tego momentu Bulldogs już nie zdobyli punktu.

Po akcji dwa plus jeden Justina Jacksona rywale odzyskali prowadzenie. Zespół Polaka przeżywał dramat. Williams-Goss skręcił kostkę, po piątym przewinieniu boisko musiał opuścić bohater półfinału Zach Collins. Buldogi nie potrafiły zapunktować, tymczasem koszykarze z Karoliny Północnej zdobyli osiem punktów z rzędu. Wygrali i odbili sobie niepowodzenie z ubiegłorocznego finału.

Może NBA

Dla Karnowskiego to koniec przygody z NCAA. 23-latek w swoim ostatnim meczu nie brylował, ale cały sezon może uznać za udany - mierzący 216 cm gigant z Polski został indywidualnym rekordzistą ligi pod względem liczby zwycięstw - 137. Znalazł się też w piątce najlepszych środkowych nominowanych do nagrody Kareema Abdula Jabbara.

Przed nim teraz profesjonalna kariera. Kto wie, może w NBA?

Gonzaga Bulldogs - North Carolina 65:71