Kwiatkowski w czołówce, klasyk dla Valverde. Król wystrzelił na finiszu

Michał Kwiatkowski z grupy Sky finiszował na siódmym miejscu w kolarskim wyścigu Strzała Walońska, drugim z klasyków ardeńskich zaliczanych do klasyfikacji World Tour. Zwyciężył po kapitalnym finiszu Hiszpan Alejandro Valverde (Movistar). Świetnie w rywalizacji pań spisała się Katarzyna Niewiadoma.

204,5-kilometrowy wyścig ze startem w Binche kończył się na słynnym Mur de Huy, 1300-metrowym podjeździe do mety ze średnim kątem nachylenia prawie 10 proc. Niespełna 37-letni Valverde zaatakował na ostatnich metrach i pewnie zwyciężył.

Drugi na mecie był Irlandczyk Daniel Martin (Quick Step) ze stratą jednej sekundy, trzeci Belg Dylan Teuns (BMC), a czwarty Kolumbijczyk Sergio Henao, drugi obok Kwiatkowskiego lider ekipy Sky.

Król nie zawiódł

Kwiatkowski w Strzale Walońskiej wystartował po raz czwarty. Najwyższą, trzecią lokatę zajął w swoim najlepszym sezonie 2014, uwieńczonym tytułem mistrza świata. W środę przyjechał na metę w tym samym czasie co Martin, w Niedzielę Wielkanocną zajął drugie miejsce w pierwszej części tryptyku ardeńskiego - Amstel Gold Race.

W Strzale Walońskiej zobaczyliśmy także Rafała Majkę, który zajął ostatecznie 29. miejsce.

Wygrana Valverde nie jest niespodzianką. Hiszpan jest rekordzistą tego wyścigu. Wygrał go czwarty raz z rzędu, a piąty w karierze. Pierwszy raz triumfował jedenaście lat temu.

Trzecia Niewiadoma

Wśród kobiet triumfowała mistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro Holenderka Anna van der Breggen (Boels Dolmans).

Na trzecim miejscu podium stanęła Niewiadoma, jeżdżąca w barwach teamu WM3. Polka w ostatnich dniach po raz drugi uplasowała się na trzeciej pozycji. W niedzielę Wielkanocną także była trzecia w klasyku Amstel Gold Race, który wygrała Van der Breggen.