tvnpix tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Sir Bradley Wiggins kończy karierę. "Wypełniłem dziecięce pragnienia"

Sir Bradley Wiggins kończy karierę. "Wypełniłem dziecięce pragnienia"
Foto: morebyless / Flickr Wiggins ma 36 lat

Brytyjczyk Bradley Wiggins, jeden z najbardziej utytułowanych zawodników w historii kolarstwa, ogłosił zakończenie kariery. 36-latek podzielił się tą informacją w mediach społecznościowych.

"Poznałem moich idoli, jeździłem z nimi koło w koło przez dwadzieścia lat. Wypełniłem moje dziecięce pragnienia o zrobieniu wielkiej kariery w tym sporcie" - napisał w oświadczeniu opublikowanym na Facebooku.

Brytyjczyk złożył też podziękowania: trenerom, menedżerom, kibiciom oraz bliskim. "Kolarstwo dało mi wszystko. Nie mógłbym niczego osiągnąć bez wsparcia mojej żony i dzieci" - dodał.

Sukces za sukcesem

W trakcie kariery Wiggins uczestniczył w wyścigach szosowych i torowych. Wygrywał na mistrzostw świata, ośmiokrotnie stawał na podium igrzysk olimpijskich. Medale zdobywał od imprezy w Sydney do imprezy w Londynie. W ojczyźnie sięgnął po swój ostatni z pięciu złotych krążków.

Życiowy sukces na szosie osiągnął w 2012 roku. Właśnie wtedy wygrał prestiżowy Tour de France. Kilka miesięcy później, jako pierwszy brytyjski zawodnik swojej dyscypliny, został pasowany na rycerza przez królową Elżbietę II.

Podejrzenie o doping

Cień na jego liczne sukcesy rzuca podejrzenie o doping. We wrześniu grupa hakerów ujawniła, że Brytyjczyk stosował niedozwolone substancje. Powoływali się przy tym na dane wykradzione z serwerów Światowej Agencji Dopingowej (WADA).

Zaraz potem Wiggins wszystkiemu zaprzeczył, zapewniają, że nie grał w nieuczciwy sposób. Jednak dopiero wówczas przyznał się do tego, że cierpi na astmę. - Poszedłem do lekarza mojej ekipy i zdecydowaliśmy, że obydwaj wybierzemy się z tym problemem do specjalisty - opowiadał w wywiadzie. - Lek przyjmowałem w celach wyłącznie medycznych, by wrócić na poziom pozwalający na podjęcie sportowej rywalizacji.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.