Węgierka gwiazdą w Budapeszcie. Polacy bez błysku na mistrzostwach świata

Węgierka Katinka Hosszu była w poniedziałek bohaterką pływackich mistrzostw świata w Budapeszcie. Faworytka gospodarzy po raz trzeci z rzędu zdobyła złoty medal w konkurencji 200 m stylem zmiennym. Niestety, żaden z Polaków nie zdołał awansować do finału.

Hosszu wywalczyła szósty w karierze złoty krążek w imprezie tej rangi. Węgierka ma w dorobku także cztery medale igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. Tam trzy razy była najlepsza, a raz zajęła drugie miejsce.

Szwedka i Brytyjczycy

Nie zawiodła też Szwedka Sarah Sjoestroem. W poniedziałek triumfowała na 100 m stylem motylkowym. Ona na najwyższym stopniu MŚ stanęła już po raz piąty.

Wśród mężczyzn w obu finałach wygrywali Brytyjczycy. Na 100 m stylem klasycznym najlepszy był mistrz olimpijski z Rio de Janeiro Adam Peaty, a na 50 m stylem motylkowym - Benjamin Proud.

Zabrakło 0,12 s

Polacy w wyścigach o medale nie rywalizowali.

W poniedziałek startujący na 200 m kraulem Kacper Majchrzak oraz Tomasz Polewka na 100 m stylem grzbietowym nie zdołali awansować do odbywających się dzień później finałów swoich konkurencji. Obaj dotarli do półfinałów. Majchrzak miał dziewiąty rezultat, a Polewka 15.

Czas Majchrzaka to 1.46,40. Miejsce w finale dał rezultat o 0,12 s lepszy. Najszybszy na tym etapie rywalizacji był Brytyjczyk Duncan Scott - 1.45,16.

Wśród grzbiecistów we wcześniejszej fazie zawodów odpadł specjalizujący się na dystansie dwa razy dłuższym Radosław Kawęcki. Dwukrotny wicemistrz świata na 200 m był 17. - 54,52.

Odpadły też obie startujące w poniedziałek Polki. Alicja Tchórz na 100 m stylem grzbietowym była 22. - 1.01,26, a Dominika Sztandera na 100 m stylem klasycznym zajęła 28. miejsce - 1.09,91.